Aktualności

Smutna wiadomość…

Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że 16.09.2023 w wieku 94 lat odeszła Pani Stefania Wróbel, nasza wielce zasłużona, wieloletnia Członkini, która założyła i przez szereg lat prowadziła grupę „Heimatsänger”. W ubiegłym roku Pani Stefania Wróbel została uhonorowana dyplomem uznania Ambasadora Niemiec za swoją długoletnią aktywność na rzecz Mniejszości Niemieckiej oraz za wkład w rozwój polsko-niemieckiego dialogu. Swoje wspomnienia spisała w książce Jestem Niemką w Polsce. Fragment mojego życia. Odznaczała się wielką siłą ducha i charyzmą, ale także ciepłem i poczuciem humoru. Pielęgnowała dawne tradycje, również kulinarne, a także dolnośląską gwarę języka niemieckiego.

Pogrzeb Pani Stefanii Wróbel odbędzie się dnia 25.09.2023 o godz. 14.00 w Sobótce. Z dalszymi informacjami jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem tel. 71 361 62 06 w godz. 10.00-15.00.

W imieniu Organizacji

Zarząd NTKS

Spotkanie w Biurze Saksonii we Wrocławiu

19. września 2023 w Biurze Saksonii we Wrocławiu odbyło się przyjęcie wydane przez Sekretarza Stanu i Szefa Biura Saksońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Pana Mathiasa Weilandta. Okazją do spotkania było objęcie przez Panią Annę Leniart stanowiska nowej Dyrektor Biura Saksonii i pożegnanie jej poprzednika Pana Thomasa Guddata. Obok oficjalnych przemówień Gości wydarzenie uświetnił występ solistów operowych z Wrocławia i Drezna. Na przyjęciu obecna była delegacja NTKS. Prezentujemy kilka zdjęć z tej pięknej uroczystości:

Wykład „Fortyfikacje Wrocławia”

W piątek 15.09.2023 odbyło się w NTKS Wrocław pierwsze wydarzenie w ramach platformy LernRaum. Mieliśmy przyjemność gościć Pana Marka Łaciaka z wykładem na temat fortyfikacji Wrocławia i Muzeum Fort Nr 9. Dowiedzieliśmy się przy tym wiele o historii naszego miasta i regionu.

Spotkanie grupy konwersacyjnej

Zapraszamy serdecznie na pierwsze po wakacjach spotkanie grupy konwersacyjnej, prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę, które odbędzie się w najbliższą środę 20.09.2023 od godz. 17.30 do 20.00.

Poziom zaawansowany, wstęp wolny, nie ma konieczności wcześniejszego zapisywania się.

Uroczystość w Nadolicach Wielkich

14. września 2023 r. na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich odbyła się uroczystość ponownego pochówku ponad 700 żołnierzy i cywilów poległych w czasie wojny. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Niemiecką Komisję Grobów Wojennych Stowarzyszenie Krajowe Saksonii (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. Landesverband Sachsen) oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec. Obecni byli również przedstawiciele Zarządu Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu, Pani Krystyna Kadlewicz i Pan Krzysztof Stefański.

Fot. Krzysztof Stefański

Upamiętnienie Hansa Alexandra

6. września 2023 r. odbyła się uroczystość upamiętniającą wrocławianina Hansa Alexandra, który jako zdecydowany przeciwnik rodzącego się narodowego socjalizmu, został zamordowany w obozie koncentracyjnym Esterwegen 2. września 1933 roku. Na cmentarzu przy ul. Lotniczej we Wrocławiu zebrali się potomkowie Hansa Alexandra, a także przedstawiciele wielu organizacji, m. in Fundacji Centrum Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu, Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold, Bund aktiver Demokraten e. V. oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Nie zabrakło przedstawicieli naszego Towarzystwa. Z tej okazji odsłonięty został nowo zaprojektowany nagrobek.
W dniu 8. września na Zebraniu Miesięcznym Członków NTKS wygłoszona została prelekcja dotycząca życia i działalności Hansa Alexandra, a obecni na uroczystości upamiętnienia go przedstawiciele naszego Towarzystwa zdali pozostałym Członkom relację z tego wydarzenia.
Autorem zdjęć jest Pan Krzysztof Stefański

„Poznajmy się lepiej!”

Zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie z cyklu „Poznajmy się lepiej!”

Czekamy na Państwa zgłoszenia do 18.09.2023. Ilość miejsc ograniczona. Udział jest bezpłatny.

Zapraszamy na ciekawą podróż w czasie!

Fortyfikacje Wrocławia –
czyli jaka rolę militarną pełniło nasze miasto na przestrzeni jego 1000-letniej historii.

Od kilku lat w bogatej ofercie turystycznej Wrocławia znajduje się tajemnicze i niezwykle ciekawe miejsce – Fort Wrocław nr 9. Budowla z końca XIX wieku stanowi jeden z 36 fortecznych obiektów pierścieniowej fortyfikacji miasta. Wokół jego historii narrację o militarnym znaczeniu Wrocławia na przestrzeni wieków, a także jego fortyfikacjach, snuć będzie redaktor Marek Łaciak,
szef Społecznego Muzeum Militarnego we Wrocławiu.

Wszystkich chętnych zapraszamy na ciekawą podróż w czasie i przestrzeni miejskiej
do siedziby NTKS Wrocław.

Miejsce: ul. Saperów 12, Wrocław
Czas: piątek 15.09.2023 godz. 17:00-19:00
Wydarzenie dwujęzyczne.

Zapraszamy wstęp wolny!

SPOTKANIE MIESIĘCZNE WE WRZEŚNIU

W piątek 8.09.2023 o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie miesięczne Członków NTKS. Zapoznamy Państwa z programem wydarzeń na nadchodzący sezon, a dodatkową atrakcją będzie prelekcja-niespodzianka. Zapraszamy serdecznie!

KURSY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Miło nam poinformować, że od września ruszają kolejne kursy języka niemieckiego w NTKS Wrocław dla naszych Członków i ich rodzin! Zapraszamy do następujących grup:
DOROŚLI
– początkująca
– średniozaawansowana
– zaawansowana
DZIECI
– młodsze
– starsze
Zajęcia będą się odbywały w siedzibie NTKS, raz w tygodniu po 90 min., wkrótce podamy szczegóły dotyczące dni i godzin.
Wkład własny za semestr wynosi 200 zł od osoby.
Płatność za kurs: osobiście – w biurze lub przelewem (tytułem: WKŁAD WŁASNY. Imię i nazwisko uczestnika kursu. SEMESTR ZIMOWY 2023) przyjmujemy do 30.09.br.
Zajęcia organizacyjne, na których dokonamy podziału na grupy, odbędą się w poniedziałek 11.09., godzinę podamy wkrótce.
Semestr potrwa od 11.09. do połowy grudnia br.
Zapraszamy serdecznie! Zapisy i pytania prosimy kierować na adres: [email protected] lub pod nr tel.: 71 361 62 06
_________________________________________________________________
Projekt współfinansowany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).

WIZYTA DELEGACJI Z BAWARII

30. i 31.07.2023 odbyły się spotkania z delegacją Landsmannschaft Schlesien, Nieder- und Oberschlesien, Landesgruppe Bayern e.V. W imieniu Zarządu i Członków NTKS Wrocław dziękujemy serdecznie za zaproszenie i za rozmowy na temat aktualnej sytuacji mniejszości niemieckiej we Wrocławiu oraz jej przyszłości.

„MUSIC FOR FUTURE”- Koncert muzyczny

W sobotę, 22. lipca, odbył się koncert Międzynarodowej Orkiestry Młodzieżowej „MUSIC FOR FUTURE” pod patronatem Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu, Martina Kremera.  Młodzi muzycy z Polski, Ukrainy i Niemiec pięknie zaprezentowali się przed wrocławską publicznością. Przedstawiciele NTKS również wzięli udział w tym ciekawym wydarzeniu. 

Kolejna wizyta gości z Niemiec!

W lipcu odwiedzili nas aplikanci z Sądu Rejonowego w Dreźnie. W trakcie trwającego tydzień pobytu we Wrocławiu przyglądali się pracy wrocławskich instytucji, a przy okazji poznawali nasze miasto, które bardzo im się spodobało. Przewodnicząca NTKS Pani Krystyna Kadlewicz opowiedziała im o działalności Towarzystwa oraz przybliżyła aktualną sytuację Mniejszości Niemieckiej w Polsce.
Dziękujemy za miłe spotkanie!

NOWE WYDANIE „NIEDERSCHLESISCHE INFORMATIONEN”

Niezmiernie miło nam poinformować, że ukazał się najnowszy numer Biuletynu
„Niederschlesische Informationen”!

Zanim jeszcze trafi do Państwa rąk w wersji papierowej, tutaj można zapoznać się z nim online:
Zapraszamy do lektury!
Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Zebranie miesięczne

Zapraszamy serdecznie wszystkich Członków NTKS-Wrocław na zebranie miesięczne,
które odbędzie się w środę, 26. lipca 2023 o godz. 17.00 w siedzibie przy Saperów 12.

Wakacyjne zajęcia z języka niemieckiego

Na zakończenie roku szkolnego zorganizowaliśmy wakacyjne zajęcia z języka niemieckiego dla najmłodszych członków NTKS. Zajęcia językowe poprowadziła lektorka Pani Aleksandra Sadowska, zaś pozostałe zajęcia odbyły się z udziałem naszego zespołu i rodziców.
Jesteśmy dumni, że radość dzieci i zadowolenie rodziców przerosły nasze oczekiwania, a sam projekt okazał się sukcesem.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim naszym kochanym uczestnikom! Życzymy Wam wspaniałych wakacji i do zobaczenia w NTKS!
Fot. Aleksandra Sadowska, Ryszard Perkowski, Beata Katarzyna Berger i Joanna Węglarz

Spotkanie Grupy Konwersacyjnej

Przypominamy o OSTATNIM już przed wakacjami spotkaniu Grupy Konwersacyjnej prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę, które odbędzie się w najbliższą środę 21.06.2023 w godz. 17:30 – 20:00.

Poziom zaawansowany, wstęp wolny dla Członków NTKS – nie są konieczne zapisy. Zapraszamy serdecznie!

 

Poszukiwani wolontariusze

W okresie od 25.06. do 08.07.2023 r. na cmentarzu wojskowym w Groß Nädlitz (koło Wrocławia) będą prowadzone prace konserwacyjne i naprawcze. W związku z tym poszukiwani są wolontariusze chętni do pomocy. Osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt z panem Joachimem Franke (e-mail: [email protected])

DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim Dzieciom samych radości na każdy dzień!

MAIKRANZ 2023

W sobotę 27.05.2023 w naszym ogrodzie odbyło się radosne święto Maikranz. Spędziliśmy razem cudowny czas, ciesząc się z wiosny, pięknej pogody i towarzystwa naszych wspaniałych Członków oraz Gości. O wyborną oprawę muzyczną zadbał zespół Solidaris Brass – górnośląska orkiestra dęta, która niedawno powróciła z występów w Papui-Nowej Gwinei. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzone chwile, które dostarczą nam pięknych wspomnień.

 

WAKACJE W NTKS

Zapraszamy serdecznie na wakacyjny cykl zajęć z języka niemieckiego dla dzieci w wieku szkolnym, który odbędzie się w naszej siedzibie pod koniec czerwca. Zapisy pod adresem mailowym: [email protected] lub telefonicznie: 71 361 62 06. Zajęcia są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona.
Projekt współfinansowany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).

 

PRACA W NTKS – pracownik biura

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją pozarządową mniejszości niemieckiej skupiającą się na działalności kulturalnej, edukacyjnej oraz społecznej.

Poszukujemy osoby na stanowisko pracownika biurowo-merytorycznego w wymiarze ½ etatu.

Obowiązki pracownika:

– obsługa sekretariatu

– organizowanie bieżącej pracy biura

– przygotowywanie wniosków projektowych i realizacja projektów skierowanych do członków stowarzyszenia oraz ich rozliczanie

– aktualizacja informacji na stronie internetowej i na Facebooku

– projektowanie szaty graficznej ogłoszeń i zaproszeń na wydarzenia

Wymagania:

– bardzo dobra znajomość języka niemieckiego

– posługiwanie się aplikacjami pakietu MS Office (Word, Excel)

– umiejętność samodzielnej pracy

– komunikatywność

Mile widziane doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej

Oferujemy:

– umowę o pracę

– pracę w środowisku dwujęzycznym

– udział w ciekawych projektach

Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną lub tradycyjną na adres:

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

ul. Saperów 12

53-151 Wrocław

[email protected]

Prosimy o zawarcie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu zgodnie z przepisami RODO oraz właściwymi przepisami krajowymi, w celu i w zakresie niezbędnym dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji’’.

Oda do radości

Sobotnie święto Maikranz będzie okazją do wspólnego odśpiewania „Ody do radości” ze słowami Friedricha Schillera i muzyką Ludviga van Beethovena.

fot. Micheile Henderson/unsplash

54. Zjazd Delegatów ZNSSK

19.05.2023 na Górze Św. Anny odbył się 54. Zjazd Delegatów organizacji członkowskich Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Przewodnicząca Zarządu NTKS Wrocław p. Krystyna Kadlewicz, jako delegat, reprezentowała tam naszą organizację.

Wiosenny warsztat dla dzieci

Zapraszamy serdecznie dzieci do udziału w warsztacie, który odbędzie się podczas święta Maikranz w sobotę 27.05.2023 w siedzibie NTKS (jeśli pogoda dopisze, w ogrodzie!) w godz. 12:30 – 14:30. W programie nauka języka niemieckiego przy tańcach, piosenkach i zabawach. Będą kolorowe balony, puszczanie baniek mydlanych, kalambury, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, niespodzianki i dużo radości! Warsztat poprowadzi Pani Ewa Bugajska.

Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem [email protected]

Projekt współfinansowany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).

Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego

W dniach 18.-20.05.2023 odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego, którego inauguracja miała miejsce w siedzibie Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu. Przewodnicząca Zarządu NTK-S p. Krystyna Kadlewicz, jako ponad 20-letnia członkini tego Towarzystwa, reprezentowała naszą organizację na uroczystości.

SCHLESISCHE MUSIKFESTE

W dniach 27.05. – 4.06.2023, w ramach Festiwalu Schlesische Musikfeste – podobno najstarszego festiwalu muzycznego Europy, odbędzie się szereg koncertów muzyki klasycznej, a także imprez towarzyszących, na terenie Görlitz, Żelichowa k/Bolesławca i Jawora. Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie https://schlesische-musikfeste.eu/smf-2023/ oraz
Polecamy gorąco!

Wspomnienia z wycieczki do Krakowa

Wspomnienia z wycieczki do Krakowa

W ramach Konkursu Fotograficznego napływają do nas Państwa zdjęcia z wycieczki do Krakowa, która miała miejsce 22.04.2023. Będziemy je prezentować na naszej stronie i Facebooku. Czekamy na kolejne pod adresem mailowym: [email protected] !

fot. Anna Przytulecka-Terejko
fot. Ryszard Perkowski

Pielgrzymki Mniejszości Niemieckiej w 2023

Oto lista tegorocznych pielgrzymek i ważnych nabożeństw Mniejszości Niemieckiej:
04. czerwca – pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych na Górę Św. Anny
05. lipca – uroczystości na Górze Św. Anny, Msza Św. o godz. 16:00 w Bazylice
09. lipca – pielgrzymka do Barda
13. sierpnia – pielgrzymka do Wambierzyc
16. września – pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej, Zlaté Hory
11. listopada – pielgrzymka do Trzebnicy i obchody Dnia Żałoby Narodowej w Nadolicach Wielkich
19. listopada – Dzień Żałoby Narodowej, ekumeniczne nabożeństwo w Opolu

Wystawa w Muzeum Etnograficznym

Polecamy serdecznie!

Spotkanie Grupy Konwersacyjnej

fot. Seb Cumberbirch/unsplash

Przypominamy o spotkaniu Grupy Konwersacyjnej prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę, które odbędzie się w najbliższą środę 17.05.2023 w godz. 17:30 – 20:00.

Poziom zaawansowany, wstęp wolny dla Członków NTKS – nie są konieczne zapisy.

Zapraszamy serdecznie!

Maikranz – 27.05.2023

Zapraszamy Państwa serdecznie na tegoroczne święto Maikranz. W programie wiele atrakcji. Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy do 23.05.2023!!!

Ciekawa wystawa

Polecamy Państwa wystawę, która jest gratką dla miłośników śląskiej porcelany!

Nowy Zarząd NTKS Wrocław

W dniu 6.05.2023 na Rocznym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym wybrany został nowy Zarząd DSKG Wrocław w składzie: Przewodnicząca – Krystyna Kadlewicz, Zastępca Przewodniczącego – Witold Hanak, Zbigniew Krzywański – Członek Zarządu i Krzysztof Stefański – Członek Zarządu.

Spotkanie grupy konwersacyjnej

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie grupy konwersacyjnej prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę, które odbędzie się w najbliższą środę 19.04.2023 od godz. 17.30 do 20.00.

Poziom zaawansowany, wstęp wolny, nie ma konieczności wcześniejszego zapisywania się.

Fot. Rodolfo Marques/unsplash

Wesołych Świąt!

Smutna wiadomość

POWITANIE WIOSNY W NTKS

W ostatnim dniu marca dom przy Saperów 12 znowu wypełnił się gwarem rozmów. Okazji do spotkania nadarzyło się kilka, bo tego dnia miały miejsce aż cztery wydarzenia!

Pierwszym punktem programu dnia była uroczystość rozdania nagród w projekcie plastycznym „Moje wspomnienia: podróż po Dolnym Śląsku”, prowadzonym przez Panią Beatę Katarzynę Berger.

Wzięli w nim udział uczestnicy ubiegłorocznego warsztatu artystycznego – nasi Członkowie, a także uczniowie zaprzyjaźnionego z nami IV LO we Wrocławiu wraz z nauczycielką języka niemieckiego Panią Barbarą Kondułą, którzy pod okiem wrocławskiej malarki Moniki Kargol uwiecznili swoje wspomnienia z podróży po naszym regionie w pracach wykonanych techniką kolażu. Oto lista laureatów:

I miejsce – Veronika Domaskyna

II miejsce – Dominika Chądzyńska

III miejsce – Stanisław Polański

wyróżnienia – Barbara Konduła oraz Grzegorz Konduła

Gratulujemy serdecznie zwycięzcom i trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy!

Wielkanocny warsztat dla dzieci

Kolejne wydarzenie to warsztaty wielkanocne dla najmłodszych Członków NTKS. Nasza lektorka języka niemieckiego Pani Ewa Bugajska poprowadziła zajęcia pełne gier i zabaw, w trakcie których dzieci poznały słownictwo i zwyczaje związane z obchodami Wielkanocy w Niemczech. Stworzyli także wspólnie wielkanocnego zająca, którego z dumą zaprezentowali zebranym w sali konferencyjnej dorosłym.

Wykład „Wybitne wrocławianki”

Marzec uznawany jest powszechnie miesiącem kobiet w historii. Z tego powodu zaprosiliśmy historyczkę sztuki Ewę Plutę z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, aby opowiedziała naszym Członkom i Gościom o bohaterkach swojej książki Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna – mieszkankach dawnego Breslau, które zajęły ważne miejsce w historii miasta ze względu na ich dokonania – artystyczne, naukowe czy społeczne. Pani Ewa nakreśliła z pasją sylwetki mądrych i odważnych kobiet na tle panoramy przedwojennej stolicy Dolnego Śląska.

Warsztat „Frauen-Power”

Na koniec uczestnicy spotkania zostali poproszeni o napisanie po niemiecku kilku zdań afirmujących kobiety i odczytanie ich na forum. Padły ważne słowa: „Ich bin eine wertvolle Frau”, „Ich bin genug, wie ich bin” czy „Solidarität aller Frauen”. Nasi Goście z IV LO wypisali całą masę pochwał pod adresem pań.

Piątkowy wieczór po raz kolejny utwierdził nas w przekonaniu, że ludzie związani z NTKS są wspaniali – serdeczni, otwarci, życzliwi, ciekawi. Ucieszyła nas obecność dzieci i młodzieży, ich śmiech i spontaniczność. Choć za oknem aura nie szczędzi chłodu, nie mamy wątpliwości, że na Saperów 12 jest już wiosna!

Wykład „Wybitne wrocławianki” oraz warsztat „Frauen-Power” zostały sfinansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).

Roczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Szanowni Członkowie NTKS, roczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbędzie się w sobotę 06.05.2023 o godz. 15.00. W tym tygodniu zostaną do Państwa rozesłane maile i zawiadomienia listowne. Prosimy o potwierdzenie Państwa udziału w zebraniu do dnia 24.04.2023 telefonicznie: 71 361 62 06 lub mailowo: [email protected]

NA ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE PROSIMY KONIECZNIE ZABRAĆ ZE SOBĄ LEGITYMACJĘ CZŁONKOWSKĄ NTKS!!!

Zarząd NTKS Wrocław

Doroczne spotkanie Związku Wypędzonych w Berlinie

We wtorek 28.03.2023 w Berlinie odbyło się doroczne spotkanie Związku Wypędzonych (Bund der Vertriebenen), w którym udział wzięli m. in. Kanclerz RFN Olaf Scholz, Minister obrony Niemiec Boris Pistorius, goście ze świata nauki, polityki, kultury i biznesu, a także przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Nasze Towarzystwo reprezentowała Przewodnicząca Zarządu Krystyna Kadlewicz.

Roczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Szanowni Członkowie NTKS Wrocław,

uprzejmie informujemy, że z powodów proceduralnych i organizacyjnych zmuszeni jesteśmy zmienić planowaną pierwotnie datę Rocznego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego na dzień 06.05.2023 (sobota). Szczegółowe informacje podamy wkrótce. Zawiadomienia zostaną Państwu przekazane w najbliższym czasie.

Zarząd NTKS Wrocław

Warsztat wielkanocny dla dzieci

W piątek 31.03.2023 w NTKS w godz. 16.00 – 17.30 odbędzie się warsztat wielkanocny dla dzieci, który poprowadzi nasza lektorka Pani Ewa Bugajska. Na zajęciach poprzez zabawę poznamy słówka związane z wiosną i Wielkanocą, a także zwyczaje wielkanocne w Niemczech. Serdecznie zapraszamy!

Zapisy prowadzimy mailowo: [email protected] i telefonicznie: 71 361 62 06

Spotkanie autorskie w OP ENHEIM

Polecamy Państwa uwadze wydarzenie literackie pod patronatem Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu:

szczegółowe informacje dostępne są tutaj OP_BOOKS Paul Bokowski PL-DE Breslau-FINAL

Cykl wykładów w Centrum im. W. Brandta

Centrum im. W. Brandta we Wrocławiu organizuje cykl wykładów pt. „Ludzie pogranicza”. Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum przy ul. Strażniczej 1-3, 50-206 Wrocław w sali nr 13. Harmonogram:

szczegóły na stronie Ludzie pogranicza – cykl wykładów Katedry Historii Literatury i Kultury Niemiec (uni.wroc.pl)

Kursy języka niemieckiego

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na kursach języka niemieckiego dla dzieci (poziom A1/A2) i dla dorosłych (poziomy A1/A2 oraz B1/B2). Zapraszamy serdecznie! Zgłoszenia przyjmujemy mailem ([email protected]), telefonicznie (+48 71 361 42 36) lub osobiście, przy ul. Saperów 12. Koszt kursu to 200 zł za semestr, zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez 1,5 godziny.

Spotkanie Grupy Konwersacyjnej

Przypominamy o spotkaniu Grupy Konwersacyjnej prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę, które odbędzie się w najbliższą środę 15.03.2023 o godz. 17:30.

Poziom zaawansowany, wstęp wolny dla Członków NTKS – nie są konieczne zapisy.

Zapraszamy serdecznie!

Dzień Kobiet

8.03.2023 świętowaliśmy w gronie naszych wspaniałych Członkiń Międzynarodowy Dzień Kobiet. W ramach uroczystości przedstawiona została multimedialna prezentacja nt. dwóch słynnych kobiet żyjących i działających na Dolnym Śląsku: księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless zwanej Daisy i pilotki Hanny Reitsch. W dyskusji o losach kobiet w konfliktach wojennych, poruszony został temat wojny w Ukrainie.

Wycieczka do Krakowa

Dla członków NTKS i ich rodzin organizujemy w sobotę 22.04.2023 jednodniową wycieczkę do Krakowa.
W programie:
– przejazd autokarem Wrocław – Kraków – Wrocław przez Opolszczyznę z usługą przewodnicką
– zwiedzanie Krakowa
– biletowany wstęp do Kościoła Mariackiego (obraz Wita Stwosza)
– obiad w historycznej restauracji przy Rynku Głównym
Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu przy CH Carrefour Borek, powrót o 22.00.
Wkład własny: 100 zł od osoby. Cena obejmuje ubezpieczenie.

Wpłat prosimy dokonać w terminie do 15.03. osobiście (nie na konto NTKS!), gdyż w przypadku, gdy nie uzbiera się grupa, pieniądze zostaną Państwu zwrócone.

Maksymalna ilość uczestników: 35 osób.

Zapraszamy serdecznie!

31.03.2023

Przedstawiamy program całego spotkania, które odbędzie się w NTKS w piątek 31.03.2023:

 • 16.00 – zebranie informacyjne dla członków NTKS
 • 16.30 – warsztat dla dzieci „Osterhase”
 • 16.30 (równocześnie) – rozdanie nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego Erinnerungen: Meine Reisen durch Schlesien oraz prezentacja ich prac
 • 17.00 – Spotkanie z Ewą Plutą, autorką książki Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna
 • 18.00 – prezentacja zająca wielkanocnego wykonanego przez dzieci
 • 18.15 – Empowerment Statements dla kobiet
 • 18.45 – dyskusja przy poczęstunku

Prosimy o zgłaszanie udziału mailowo [email protected] lub telefonicznie: 71 361 62 06!

O Wrocławiu głosem kobiet

Marzec jest Miesiącem Historii Kobiet. Z tej okazji mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa w piątek 31.03.2023 o godz. 17.00 na spotkanie z Panią Ewą Plutą, autorką publikacji Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna, prezentującej sylwetki 30 wybitnych, a często nieznanych szerzej kobiet związanych z Breslau i Wrocławiem. Są wśród nich m. in. malarka Gertrud Staats, pedagożka Lotte Kaliski, himalaistka Hettie Dyhrenfurth, pionierka neurochirurgii Alice Rosenstein czy weterynarka Maria von Maltzan. W trakcie wydarzenia posłuchamy opowieści o ich życiu i działalności z historią miasta w tle, zobaczymy również zamieszczone w książce portrety bohaterek wykonane przez współczesne dolnośląskie artystki. 

Ewa Pluta jest historyczką sztuki związaną z Muzeum Miejskim Wrocławia i Fundacją Art Transparent, kuratorką wystaw, twórczynią inicjatyw artystycznych.

Po prezentacji odbędzie się dyskusja przy poczęstunku.

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału w wydarzeniu.

Zapraszamy serdecznie!

__________________________________________________

Więcej o książce ze strony wydawcy, Fundacji Art Transparent:

„Wrocławianki – książka herstoryczno-artystyczna” to w dziejach Wrocławia jedna z niewielu publikacja poświęcona tylko kobietom. Żyły w różnych okresach. Niemki i Polki. Katoliczki, protestantki, żydówki. (…) W świecie zdominowanym przez mężczyzn potrafiły zawalczyć o swoją pozycję, przełamać społeczne tabu (…). Wymienione w książce kobiety to wrocławianki. Związane z miastem na wiele sposobów. Każda z wymienionych kobiet wniosła wkład w rozwój miasta, a niektóre przyniosły mu międzynarodową sławę. Są w wśród nich kobiety już znane jak naukowczyni Clara Immerwahr czy pisarka Anna Kowalska. Ale większość to wciąż biografie do odkrycia jak pedagożka Lotte Kaliski czy neurochirurżka Alice Rosenstein. To książka o mieszkankach Wrocławia i jego wciąż pomijanej, kobiecej stronie historii.

Źródło: https://arttransparent.org/event/wroclawianki-ksiazka-herstoryczno-artystyczna/

Projekt finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Zachęcamy również do obserwowania kolejnego cyklu #30wroclawianek na profilu Muzeum Miejskiego Wrocławia:

Solidarnie z Ukrainą

24.02.2023 delegacja naszego Towarzystwa reprezentowała mniejszość niemiecką na Marszu Solidarności z Ukrainą. We wszystkich wypowiedziach wybrzmiewało to najważniejsze pragnienie: by wojna zakończyła się jak najszybciej i nikt nie musiał już cierpieć.

Zebranie informacyjne

Zapraszamy serdecznie wszystkich Członków NTKS Wrocław na kolejne zebranie informacyjne – z miłą niespodzianką! – w środę 8.03.2023 o godz. 16.00.

Program na rok 2023

Przedstawiamy Państwu program głównych wydarzeń w NTKS Wrocław na rok 2023. O wszelkich zmianach, a także o szczegółach imprez będziemy informowali Państwa z wyprzedzeniem na naszej stronie oraz na Facebooku. Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w życiu Towarzystwa! Do zobaczenia na Saperów 12!

Karnawał

W ubiegły piątek 3.02.2023 w naszej siedzibie odbyła się uroczystość pod ogólnym hasłem „Karnawał na Saperów”, składająca się z następujących części:

 • miesięczne zebranie informacyjne dla Członków NTKS, w trakcie którego został przedstawiony ramowy program wydarzeń w roku 2023 
 • otwarcie wystawy strojów karnawałowych
 • prezentacja multimedialna o tradycjach karnawałowych w Breslau na przestrzeni dziejów
 • karnawałowy poczęstunek przy dźwiękach uznawanych za najpiękniejsze utworów tanecznych Niemiec i Austrii

Grupa taneczna w NTKS

Pan Norbert Risel przedstawił uzgodnioną wcześniej z Zarządem własną inicjatywę stworzenia grupy sympatyków tańca działającą przy NTKS. Grupa będzie spotykała się raz w tygodniu. Zapraszamy wszystkich chętnych, na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem tel. 71 361 62 36 oraz mailowo: [email protected]

Koncertowo

Styczeń to czas koncertów noworocznych i karnawałowych. Ostatnio delegacja Zarządu NTKS miała zaszczyt reprezentować nasze Towarzystwo podczas dwóch znakomitych wydarzeń.

26.01.2023 w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbył się koncert zorganizowany przez Biuro Łącznikowe Saksonii we Wrocławiu, któremu przewodniczy Pan Thomas Guddat. Publiczność wysłuchała m.in. utworów Johanna Straussa i Camille’a Saint-Saënsa wykonaniu młodych Artystów z Orkiestry Kameralnej/Symfonicznej oraz Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

31.01.2023 na zaproszenie Konsula RFN w Opolu Pana Petera Herr i Marszałka Województwa Opolskiego Pana Andrzeja Buły uczestniczyliśmy w Koncercie Noworocznym, który odbył się w Sali Koncertowej Filharmonii Opolskiej. Wykonawcami byli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu – soliści wraz z Orkiestrą Kameralną i Dętą. Zaprezentowany bogaty i różnorodny repertuar został przez nich brawurowo wykonany.

Spotkanie Grupy Konwersacyjnej

Zapraszamy serdecznie na pierwsze w tym roku spotkanie Grupy Konwersacyjnej prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę.

Spotkanie odbędzie się w środę 15.02.2023 o godz. 17.30.

Zajęcia będą miały miejsce w NTKS w trzecią środę każdego miesiąca o godz. 17.30.

Poziom zaawansowany, wstęp wolny – nie są konieczne zapisy.

Zapraszamy serdecznie!

Wspomnienia z Balu Karnawałowego Dzieci

W ubiegły piątek 27.01.2023 odbył się u nas bal karnawałowy dla dzieci. Ale było fajnie! Entuzjazm, kreatywność i zaangażowanie prowadzącej, Pani Małgorzaty Urlich-Kornackiej, sprawiły, że impreza okazała się wielkim sukcesem. Uczestnicy – ci mali i ci duzi – świetnie się bawili. Dziękujemy serdecznie wszystkim Księżniczkom, Smokom, Postaciom z Bajek i Rodzicom za Waszą wesołą obecność! 🙂

Spotkanie karnawałowe dla dorosłych

Nie tylko dzieci świętują Karnawał! Spotkajmy się w piątek 3.02.2023, aby wspólnie spędzić czas.
O godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie organizacyjne, na którym zostanie przedstawiony ramowy program wydarzeń w NTKS na 2023 rok.
O 17.00 Pani Krystyna Kadlewicz przedstawi nam pokrótce historię i tradycje karnawałowe w XIX wieku, a później… będzie okazja, aby wspólnie potańczyć!
Czekamy na Państwa zgłoszenia do 1.02.2023.

Dotacja z MSWiA na działalność NTKS

Z radością informujemy, że w ostatnim czasie zostały podpisane umowy pomiędzy NTKS we Wrocławiu a MSWiA (Wydział Mniejszości Narodowych i Etnicznych) na wsparcie finansowe następujących projektów w 2023 roku:
– działalność naszej grupy śpiewaczej „Heimatsäger”
– wydanie naszego biuletynu „Niederschlesische Informationen”
-zatrudnienie pracownika merytorycznego
Dzięki otrzymanemu wsparciu będziemy mogli kontynuować naszą działalność na rzecz Mniejszości Niemieckiej związanej z naszym Towarzystwem.
Serdecznie dziękujemy!

Przygotowania do Balu

W ubiegły piątek odbył się u nas bardzo wesoły warsztat dla dzieci. Pod okiem Pani Małgorzaty Urlich-Kornackiej nasi najmłodsi członkowie wykonali maski karnawałowe, a także wzięli udział w zabawach, podczas których mieli okazję nauczyć się wielu niemieckich słów i zwrotów. Rodzice również włączyli się do zabawy!
A już w najbliższy piątek 27.01.2023 o godz. 16.00 odbędzie się Bal Karnawałowy dla dzieci i rodziców. Kto jeszcze się nie zapisał, niech zrobi to prędko! ?

Międzywyznaniowe świętowanie

W dniach 19. i 21.01.2023 we Wrocławiu odbyły się organizowane już od ponad 10 lat Dni Jedności Chrześcijan. Na obchody złożyło się m. in. Święto Epifanii, a także wspólne międzykulturowe i międzywyznaniowe kolędowanie.
Dnia 20.01.2023 odbyła się tradycyjna Kutia zorganizowana przez oddział wrocławski Związku Ukraińców w Polsce reprezentowany przez Przewodniczącego Ihora Salamona oraz Konsula Generalnego Ukrainy we Wrocławiu Pana Jurija Tokara. W trzydniowych uroczystościach udział wzięły Władze Miasta, urzędy, reprezentacja Kościołów różnych wyznań i uczelni wyższych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji, wśród których nie zabrakło naszego Towarzystwa.

Grupa konwersacyjna

Drodzy Członkowie NTKS! Informujemy, że pierwsze w tym roku spotkanie Grupy Konwersacyjnej prowadzonej przez Panią Bernadetę Szyszkę odbędzie się w lutym. Szczegółową datę i godzinę podamy wkrótce.

Tydzień filmu niemieckiego

Uwaga, gratka dla Kinomanów! W dniach 20-26.01.2023 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego.
Po więcej szczegółów odsyłamy na:

Polsko-niemiecki bal w Wiechlicach

Czy wśród nas są tancerze? ???
Otrzymaliśmy wiadomość o Polsko-Niemieckim Balu, który odbędzie się 11.02.2023 w Wiechlicach koło Szprotawy! Bilety (jest maksymalnie 130 miejsc) w cenie 135€ od osoby dostępne są pod adresem: SenfkornReisen Alfred Theisen, Brüderstraße 13, 02826 Görlitz, tel. 0049(0)3581/400520 | e-mail: [email protected]

NAJNOWSZE WYDANIE „Niederschlesische Informationen”!

Drodzy Członkowie i Przyjaciele NTKS,

niezmiernie miło nam poinformować, że ukazał się najnowszy numer Biuletynu „Niederschlesische Informationen”!

Zanim jeszcze trafi do Waszych rąk w wersji papierowej, tutaj możecie Państwo zapoznać się z wydaniem online:

https://issuu.com/home/published/ni_dezember_2022_e-ausgabe

Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

KARNAWAŁ !

Wkrótce rozpoczyna się Karnawał! ?
Z tej okazji pragniemy zaprosić wszystkie dzieci na dwa wydarzenia:
– w piątek 20.01. o godz. 16.00 WARSZTAT „PRZYGOTOWANIA DO BALU KARNAWAŁOWEGO” dla dzieci, który poprowadzi Pani Małgorzata Urlich-Kornacka. Razem stworzymy nasze maski na Bal Karnawałowy! ?
– w piątek 27.01. w godz. 16.00 – 18.20 BAL KARNAWAŁOWY dla dzieci wraz z rodzicami. Prowadzenie: Małgorzata Urlich-Kornacka
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: [email protected]

 

NOWOROCZNE ŻYCZENIA

Dziś przedostatni dzień 2022 roku. Jaki był? – Z pewnością intensywny, pełen wyzwań, ale także dobrych momentów. NTKS to Wy, Członkowie Towarzystwa. Dziękujemy, że jesteście. Ciesząc się na kolejne spotkania, życzymy wszystkim naszym Członkom i Przyjaciołom szampańskiej zabawy sylwestrowej oraz szczęśliwego Nowego Roku. Dużo zdrowia, szczęścia, miłości, sukcesów i spełnienia marzeń. Do zobaczenia w 2023!

ŚWIĄTECZNY CZAS W NTKS

Na Saperów 12 ze wszech miar da się odczuć, że Święta są tuż-tuż. Wskazuje na to nie tylko dekoracja siedziby Towarzystwa, ale również wydarzenia, w trakcie których osoby związane z mniejszością niemiecką na Dolnym Śląsku mają okazję spotkać się w świątecznej atmosferze, przepełnionej radością, serdecznością i nadzieją. Uśmiechy naszych Członków, wzajemna życzliwość, możliwość wspólnego przeżywania ważnych chwil, jest dla nas – Zarządu i pracowników NTKS – najlepszą nagrodą za cały rok pracy na rzecz Towarzystwa.

Spotkanie Adwentowe od początku istnienia Organizacji należy do największych i najważniejszych uroczystości w roku. Cieszymy się niezmiernie, że i tym razem pojawili się Państwo tak licznie, że dało się słyszeć gwar wesołych rozmów, dojrzeć blask oczu, a i łezkę wzruszenia. Dziękujemy naszym Gościom, którzy zechcieli zaszczycić imprezę swoją obecnością. Wspaniale, że mogliśmy być w tym dniu razem – od Seniorów po najmłodszych! Mamy nadzieję, że nowo przyjęci Członkowie Towarzystwa, którym podczas Spotkania została wręczona legitymacja członkowska, upewnili się, że było warto i że dom na Saperów 12 jest domem dobrych spotkań.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem VdG.

Jak co roku w czasie przedświątecznym, Członkowie NTKS złożyli również wizytę zaprzyjaźnionym organizacjom i instytucjom. 10.12., na zaproszenie Ks. Mariana Arndta, nasi Członkowie wzięli udział w Spotkaniu Adwentowym organizowanym przez Duszpasterstwo Katolików Języka Niemieckiego. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

____________________________________________________________________

Jeśli mają Państwo ochotę przesłać nam zdjęcia i filmiki z imprezy, prosimy o przesyłanie ich na adres: [email protected]

KONKURS RECYTATORSKI W IV LO

14.12. wybraliśmy się do zaprzyjaźnionego z nami IV LO we Wrocławiu, aby wziąć udział w corocznym Konkursie Recytatorskim. Jedenastu uczniów szkół podstawowych z Wrocławia i Radwanic zaprezentowało wiersze niemieckich poetów. Wszystkie występy były znakomite! W trakcie obrad jury, wystąpił szkolny zespół z różnorodnym repertuarem.
Nagrodę publiczności otrzymała Sara Küntzel ze Szkoły Podstawowej PARNAS, która zarecytowała utwór „Der Zauberlehrling“ również na Spotkaniu Adwentowym w NTKS.
Dziękujemy serdecznie Dyrekcji oraz nauczycielom języka niemieckiego z IV LO za zaproszenie na to fantastyczne wydarzenie!

SPECE OD FOTOGRAFII w NTKS

15.12. odwiedził nas Mateus Joschko z Opola, który zajmuje się reprografią, wydrukami oraz przygotowuje skład tygodnika „Wochenblatt.pl”. Tematem przedostatniego spotkania w ramach Warsztatów Dziennikarskich, które są finansowane przez ifa, uczyniliśmy ABC Fotografii. Zajęcia z Panem Joschko były ze wszech miar ciekawe! Zdobyliśmy praktyczną wiedzę, którą każdy z uczestników wykorzysta zarówno w życiu codziennym, jak i w trakcie tworzenia naszego Biuletynu „Niederschlesische Informationen”. 

Ostatni już warsztat odbędzie się w środę 28.12. o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi Pani Jolanta Malvina Waschke, która pokaże nam, jak stworzyć udaną prezentację. W tym celu poznamy tajniki programu Canva.

Zapraszamy serdecznie!

WARSZTATY DZIENNIKARSTWA

8.12. odbyło się drugie spotkanie z redaktorem naczelnym gazety „Wochenblatt.pl”, Dr. Rudolfem Urbanem. Dziennikarz opowiedział nam o swoich doświadczeniach zawodowych i przedstawił nam główne zasady prawa prasowego, obejmujące m. in. prawa autorskie oraz reguły dotyczące publikowania zdjęć w prasie i mediach społecznościowych.

ZIELONY PREZENT OD UCZNIÓW IV LO

7.12. odwiedziła nas bardzo sympatyczna grupa z IV LO we Wrocławiu. Współpraca NTKS ze szkołą sięga kilku dekad; do tej pory zrealizowaliśmy wspólnie wiele projektów. Przedświąteczna wizyta delegacji z wrocławskiej „Czwórki” stała się już tradycją. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć uczniów z klasy maturalnej, którym towarzyszyła nauczycielka języka niemieckiego, Pani Barbara Konduła. Nasi Goście podarowali Towarzystwu żywą, przepięknie udekorowaną własnoręcznie choinkę.

Przewodnicząca NTKS Krystyna Kadlewicz opowiedziała Gościom o życiu mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku, Maturzyści natomiast zdradzili nam swoje plany na przyszłość. Biznes, psychologia i inżynieria – to obszary, w których planują dalej się kształcić. Dzięki świetnemu programowi nauczania języków obcych, jaki oferuje Szkoła, przed Licealistami wiele drzwi stoi otworem.

Wszystkim Uczniom IV LO życzymy dalszych sukcesów i cieszymy się, że młodzi ludzie uczą się języka niemieckiego i że cenią sobie kulturową różnorodność Dolnego Śląska.

A zielony podarunek będzie przypominał nam w świątecznym czasie o wizycie naszych miłych Gości.

SPOTKANIE ADWENTOWE

To już w sobotę 17.12. Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych Członków!

SPOTKANIE GRUPY KONWERSACYJNEJ W GRUDNIU

OSTATNIE ZEBRANIE MIESIĘCZNE W ROKU 2022!

Drodzy Członkowie! Rok 2022 powoli zbliża się ku końcowi.

W czwartek 8.12. odbędzie się ostatnie już w tym roku zebranie miesięczne, na które bardzo serdecznie Państwa zapraszamy. Będzie ono miało uroczysty charakter; podamy kawę, herbatę i mały poczęstunek.

Oto program Zebrania:

Od 16:30 do 17:00 – omówienie harmonogramu NTKS do 31.12.2022 oraz wstępnych planów na 2023

17:00 – spotkanie z GOŚCIEM SPECJALNYM – Panem Rudolfem Urbanem, który jest redaktorem naczelnym tygodnika „Wochenblatt.pl”.

Do zobaczenia!

MALUJEMY KOLAŻE W NTKS!

We wtorek, 29.11.22 odbyły się w siedzibie NTKS ciekawe warsztaty plastyczne. Pod okiem wrocławskiej malarki Moniki Kargol aż trzy pokolenia uczestników mogły odkrywać swoje plastyczne talenty. Tym razem postawiliśmy na kolaż, czyli formę umożliwiającą dobieranie i łączenie dowolnych materiałów, które wspólnie tworzą piękną kompozycję plastyczną. Głównym motywem były malownicze krajobrazy Dolnego Śląska, które towarzyszyły uczestnikom podczas naszej wycieczki do Zamku Grodno oraz podczas ich własnych wędrówek. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i za wyjątkowe prace, z których kilka publikujemy poniżej. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w środę 21.12.22 o godz. 17.00.

NOWI CZŁONKOWIE NTKS! – oficjalne powitanie

W roku 2022 Zarząd NTKS we Wrocławiu miał zaszczyt i przyjemność przyjąć do naszego grona wielu nowych członków, co niezmiernie nas cieszy! Podczas tegorocznego Spotkania Adwentowego w sobotę 17.12.2022 odbędzie się uroczyste powitanie nowych członków oraz wręczenie im legitymacji. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się.

Zapraszamy serdecznie!

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie Państwa udziału.

OGŁOSZENIE O PRACĘ

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacja pozarządową mniejszości niemieckiej skupiającą się na działalności kulturalnej, edukacyjnej oraz społecznej. Poszukujemy osoby na stanowisko pracownika biurowo-merytorycznego w wymiarze ¾ etatu.

Obowiązki pracownika :

– obsługa sekretariatu

– organizowanie bieżącej pracy biura

– przygotowywanie wniosków projektowych i realizacja projektów skierowanych do członków stowarzyszenia oraz ich rozliczanie

– aktualizacja informacji na stronie internetowej i na Facebooku

– projektowanie szaty graficznej ogłoszeń i zaproszeń na wydarzenia

Wymagania:

– znajomość języka niemieckiego

– posługiwanie się aplikacjami pakietu MS Office (Word, Excel)

– umiejętność samodzielnej pracy

– komunikatywność

Mile widziane doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej

Oferujemy:

– umowę o pracę

– pracę w środowisku dwujęzycznym

– udział w ciekawych projektach

Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną lub tradycyjną na adres:

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

ul. Saperów 12

53-151 Wrocław

[email protected]

Prosimy o zawarcie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu zgodnie z przepisami RODO oraz właściwymi przepisami krajowymi, w celu i w zakresie niezbędnym dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji’’.

WARSZTAT ARTYSTYCZNY jutro o 17:00

Przypominamy!
Już jutro o godz. 17:00 odbędzie się WARSZTAT ARTYSTYCZNY z malarką Moniką Kargol. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału – są jeszcze wolne miejsca!
Do jutra! ?
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Konsulatu RFN w Opolu.

Warsztaty dziennikarskie – 3. spotkanie

W ubiegłą środę pod okiem Pani Jolanty Waschke uczyliśmy się pisać atrakcyjne artykuły prasowe i posty. Było bardzo ciekawie!

W najbliższą środę 30.11.2022 o godz. 17:00 redaktor naczelny tygodnika „Wochenblatt.pl” Pan Rudolf Urban przedstawi nam najważniejsze aspekty prawne w dziennikarstwie, takie jak prawo autorskie oraz prawo do wykorzystywania zdjęć i wizerunku. Opowie także o specyfice prasy niemieckiej mniejszości w Polsce. Zapraszamy serdecznie!

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN za pośrednictwem ifa (Institut für Auslandsbeziehungen). 

Zapalmy razem czwartą świeczkę!

Zaśpiewajmy wspólnie kolędy na corocznym Spotkaniu Adwentowym. Usiądźmy przy tradycyjnie udekorowanym stole, na którym będą królowały śląskie smakołyki. Dzieci przywita Mikołaj z workiem pełnym niespodzianek! Wystąpi także artysta z Górnego Śląska.

Czekamy na Was w sobotę 17.12.2022 o godz. 14:00 w siedzibie NTKS przy ul. Saperów 12, spotkanie potrwa do godz. 16:30.

Zapraszamy serdecznie! Prosimy o zgłoszenia udziału

 • na adres mailowy: [email protected]
 • telefonicznie: 71 361 62 06
 • osobiście w biurze NTKS

Do zobaczenia!

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN za pośrednictwem VdG.

Warsztaty dziennikarskie – drugie spotkanie

Uwaga! Nowy termin WARSZTATU PLASTYCZNEGO!

Drodzy Członkowie NTKS, z przyczyn technicznych jesteśmy zmuszeni przełożyć warsztat artystyczny z 23.11.2022 na WTOREK 29.11.2022 o godz. 17.00. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia. Zapraszamy serdecznie!

Start kursu dziennikarstwa!

Drodzy Członkowie NTKS!

Pierwsze spotkanie w ramach kursu odbędzie się 17.11.2022 w godz. 17.00-19.00 w naszej siedzibie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o pilny kontakt w celu zapisania się na ten bardzo interesujący projekt, zostało już bardzo mało miejsc! Kolejne spotkanie planujemy na 23.11.2022.
Przypominamy, że kurs kierowany jest do tych spośród naszych Członków, którzy chcieliby współtworzyć z nami biuletyn „Niederschlesische Informationen”, a także podwyższyć swoje kompetencje w zakresie redagowania tekstów i prowadzenia mediów społecznościowych. W programie przewidziane są bloki tematyczne:

 • redagowanie atrakcyjnych artykułów prasowych i wpisów w social mediach
 • zasady ortografii i interpunkcji niemieckiej, podstawowe błędy językowe popełniane przez Polaków piszących po niemiecku i jak ich unikać
 • podstawy fotografowania, obróbki zdjęć i planowania układu graficznego
 • podstawy prowadzenia strony internetowej
 • prawo autorskie oraz prawo dotyczące rozpowszechniania wizerunku w publikacjach prasowych i mediach społecznościowych.

Zajęcia będą się odbywały w siedzibie NTKS i zostaną poprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę (redaktorów niemieckich czasopism oraz specjalistów w dziedzinie grafiki komputerowej i social mediów).

Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt z biurem NTKS: osobiście, mailowo: [email protected] lub telefonicznie 71 361 62 36.

Projekt finansowany ze środków IFA.

 

UWAGA! PRZYPOMINAMY!

Obchody Volkstrauertag 12.11.2022

NTKS Wrocław zaprasza swoich Członków do udziału w obchodach Dnia Żałoby Narodowej (Volkstrauertag), które odbędą się w sobotę 12.11.2022.

W programie:
13.00 – uroczystość na cmentarzu w Nadolicach Wielkich
15.00 – chwila zadumy przy Pomniku Wspólnej Pamięci w Parku Grabiszyńskim
15.30 – gorący posiłek w siedzibie NTKS
16.00 – wykład dr. Alana Weissa pt. „Spod ziemi patrzy Breslau”
17.00 – dyskusja przy kawie

Obowiązują zapisy!

*Dla osób, które chcą pojechać do Nadolic autokarem, zbiórka będzie o godz. 11.00 z parkingu pod Centrum Handlowym Carrefour/Borek przy ul. Hallera.

Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt z biurem NTKS – osobiście, mailowo: [email protected] lub telefonicznie. 

Warsztat plastyczny

 

Projekt jest finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

 

Wykład „Spod ziemi patrzy Breslau” 12.11.2022

Zapraszamy Państwa na niezwykle ciekawy wykład dr. Alana Weissa, współautora inicjatywy „Spod ziemi patrzy Breslau”, której celem jest przywracanie pamięci o dawnych mieszkańcach Wrocławia. Grupa podejmuje działania umożliwiające zachowanie grobów sprzed roku 1945 i upamiętnienie porzuconych płyt nagrobnych w formie lapidarium. Na podstawie kwerend w archiwach Alan Weiss odtwarza także historie Breslauerów i ich rodzin, pochowanych na nieistniejących już dzisiaj cmentarzach.

Po II Wojnie Światowej we Wrocławiu znajdowało się 70 cmentarzy sprzed 1945 r. Część z nich została przekształcona w nekropolie polskie, lecz decyzją Rady Narodowej 44 inne zostały przeznaczone do likwidacji. Płyty nagrobne były wykorzystywane jako kruszywo pod budowę dróg i placów, z innych budowano schody, chodniki, murki lub umocnienia stawów. Tylko niewielka część ocalała i niszczeje w laskach miejskich, zagajnikach, na skwerach i w rowach”.

Wykład połączony z prezentacją zdjęć odbędzie się w sobotę 12.11.2022 o godz. 15.30 w siedzibie NTKS. Przewidziana jest również dyskusja i poczęstunek. Prosimy o zgłoszenia do 4.11.2022.

Obchody Volkstrauertag

W sobotę 12.11.2022 miały miejsce obchody Dnia Żałoby Narodowej (Volkstrauertag).

W programie:

13.00 – uroczystość na cmentarzu w Nadolicach Wielkich

15.00 – chwila zadumy przy Pomniku Wspólnej Pamięci w Parku Grabiszyńskim

15.30 – gorący posiłek w siedzibie NTKS

16.00 – wykład dr. Alana Weissa pt. „Spod ziemi patrzy Breslau”

17.00 – dyskusja przy kawie

Podczas uroczystości w Nadolicach Wielkich wystąpiła działająca przy NTKS grupa śpiewacza „Heimatsänger”.

Działalność grupy „Heimatsänger” finansowana jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Spotkanie programowe w Warszawie

W dniach 26.-27. października w siedzibie Ambasady Niemiec w Warszawie odbyły się rozmowy dotyczące planów na rok 2023. Zaprezentowane zostały projekty edukacyjne i kulturalne na najbliższy rok, które będą finansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W rozmowach wziął udział Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Pan Thomas Bagger, jak również przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej z całej Polski. Wrocławski NTKS reprezentowała Przewodnicząca Krystyna Kadlewicz.

 

BEATI CANTORES w jubileuszowym wydaniu

22.10.2022 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyło się Spotkanie Chórów BEATI CANTORES, które w tym roku miało szczególnie uroczysty charakter, było bowiem okazją do uczczenia jubileuszu 65-lecia NTSK w Wałbrzychu. W tym miejscu pragniemy pogratulować serdecznie Pani Przewodniczącej Doris Stempowskiej oraz wszystkim Członkom NTSK w Wałbrzychu tak długiej i owocnej działalności, jak również życzyć kolejnych lat pełnych sukcesów i radości z pracy na rzecz mniejszości niemieckiej!

W trakcie gali wystąpiły liczne zespoły śpiewacze i taneczne, prezentujące różnorodny repertuar muzyczny. Wrocław reprezentowała działająca przy naszym Towarzystwie grupa śpiewacza „Heimatsänger”, która wykonała pieśni niemieckie, oraz współpracujący z nami zespół tańca ludowego „Długołęka” z pokazem tradycyjnych tańców dolnośląskich. Na uroczystości byli również obecni nasi członkowie. Dziękujemy NTSK w Wałbrzychu za zaproszenie i za przepiękną uroczystość!

Działalność grupy śpiewaczej „Heimatsänger” finansowana jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Wycieczka dla Seniorów

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku z siedzibą w Opolu organizuje w dniu 23.11.2022r. (środa) wyjazd do Wałbrzycha. Celem wyjazdu jest udział w konferencji pt.: ” Zdrowe Żywienie”, która odbędzie się o godz. 14.00.. Oddział Wrocławski otrzymał 10 miejsc. 

Koszt: 30 zł od osoby (autokar 10,00 zł + 20,00 zł za udział w konferencji).
Udział mogą wziąć osoby urodzone do 1956r. Zapisy telefonicznie lub mailowo w NTKS Wrocław do 16.11.2022.

Wyjazd o godz. 12.00 z parkingu przy Centrum Handlowym Borek (ul. Hallera).

Jutrzejszy warsztat o niedźwiedziach

Już jutro o godz. 17.00 odbędzie się warsztat dla dzieci o niedźwiadkach z Wrocławia i Berlina. Mamy jeszcze wolne miejsca, zapraszamy serdecznie do przesyłania zgłoszeń na adres mailowy: [email protected]

Kursy języka niemieckiego

Mamy już ustalone terminy kursów języka niemieckiego w semestrze zimowym. We wszystkich grupach są jeszcze miejsca – zapraszamy serdecznie!

BEATI CANTORES w Szczawnie-Zdroju

W sobotę 22. października 2022, na zaproszenie NTKS w Wałbrzychu, organizujemy wyjazd na kolejną edycję Spotkań Chórów BEATI CANTORES, które odbędą się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Wystąpi nasz Chór „Heimatsänger” oraz współpracujący z nami Zespół Tańca Ludowego „Długołęka” z pokazem tańców śląskich, a także wiele innych zespołów z Polski i zagranicy.  

Zapraszamy do udziału Członków Towarzystwa, zapewniamy przejazd autokarem. Zbiórka o godz. 9.00 na parkingu galerii handlowej Carrefour Borek przy ul. Hallera. Powrót w godzinach wieczornych. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 20.10.2022.

Działalność grupy śpiewaczej „Heimatsänger” finansowana jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Spotkanie GRUPY KONWERSACYJNEJ

KURS PODSTAW DZIENNIKARSTWA I MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH w NTKS!

Drodzy Członkowie NTKS!

Zapraszamy serdecznie na KURS PODSTAW DZIENNIKARSTWA I MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH, organizowane przez nas dzięki dotacji z ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), który odbędzie się w trakcie kilku spotkań od końca października do początku grudnia (szczegółowe daty i godziny podamy wkrótce). Kurs kierowany jest do tych spośród naszych Członków, którzy chcieliby współtworzyć z nami biuletyn „Niederschlesische Informationen”, a także podwyższyć swoje kompetencje w zakresie redagowania tekstów i prowadzenia mediów społecznościowych. W programie przewidziane są bloki tematyczne:

 • redagowanie atrakcyjnych artykułów prasowych i wpisów w social mediach
 • zasady ortografii i interpunkcji niemieckiej, podstawowe błędy językowe popełniane przez Polaków piszących po niemiecku i jak ich unikać
 • podstawy fotografowania, obróbki zdjęć i planowania układu graficznego
 • podstawy prowadzenia strony internetowej
 • prawo autorskie oraz prawo dotyczące rozpowszechniania wizerunku w publikacjach prasowych i mediach społecznościowych.

Zajęcia będą się odbywały w siedzibie NTKS i zostaną poprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę (redaktorów niemieckich czasopism oraz specjalistów w dziedzinie grafiki komputerowej i social mediów).

Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt z biurem NTKS (zgłoszenia przyjmujemy do 20.10.2022) – osobiście, mailowo: [email protected] lub telefonicznie – w celu zebrania grupy i ustalenia z Państwem terminu spotkań.

 

Warsztaty dla dzieci!

Z okazji odsłonięcia pomnika „Buddy Bär” przed Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu, który obrazuje symbolicznie związki Wrocławia z Berlinem, organizujemy warsztaty dla dzieci poświęcone Misiom z obu miast!

 

Comiesięczne zebranie Członków NTKS

Gala wręczenia stypendiów FRŚ

Na zaproszenie Prezesa Fundacji Rozwoju Śląska Pana Henryka Wróbla, dnia 08.10.2022 w Opolu w Sali Orła Białego w budynku Urzędu Marszałkowskiego odbyła się UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW FUNDACJI ROZWOJU ŚLĄSKA IM. J. KROLLA. Tę wspaniałą uroczystość swoim udziałem uświetnili Pan Poseł Ryszard Galla oraz Przewodniczący Zarządu VDG Pan Rafał Bartek.
Radością i dumą napawa nas fakt, że jednym spośród stypendystów jest syn Pana Witolda Hanak – Michał. To wyjątkowe wydarzenie zakończyło się utworem na skrzypce zagranym przez członkinię naszego Towarzystwa Julię Garbera.

Krystyna Kadlewicz

Przewodnicząca Zarządu NTKS Wrocław

 

„Poznajmy się lepiej!”

Październik rozpoczął się w NTKS z przytupem! W sobotę 1.10.2022 odbyły się aż trzy wydarzenia w ramach projektu „Lernen wir uns kennen!” (”Poznajmy się lepiej!”).

Zaczęło się od porannego spaceru po Ogrodzie Botanicznym, podczas którego nasi Członkowie mieli okazjęwysłuchać bardzo ciekawych opowieści dr Magdaleny Mularczyk, dotyczących historii Ogrodu, słynnychwrocławskich botaników, a także najpiękniejszych okazów roślin. Jak  widać na zdjęciach, pogoda i nastroje dopisały! Gośćmi specjalnymi były Panie Beata Janczewska i Julita Klask – nauczycielki języka niemieckiego z XIII LO we Wrocławiu.

 

 

 

Następnie, już w siedzibie NTKS przy ul. Saperów, spotkaliśmy się, aby wspólnie powitać jesień, porozmawiać i jeszcze lepiej się poznać. Zaszczyciły nas swoją obecnością Pani Joanna Bradke – Pełnomocniczka Wojewody Dolnośląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Pani Barbara Konduła – nauczycielka języka niemieckiego z IV LO we Wrocławiu.

Imprezie nadała tonu doskonała oprawa artystyczna. Po raz pierwszy w NTKS zawitał zespół tańca z Długołęki pod dyrekcją Pani Inezy Marszałek, który przepięknie wykonał suitę tańców śląskich. Publiczność była zachwycona, więc gorąco liczymy na kolejne wspólne przedsięwzięcia!

Z Raciborza przybył do nas duet „Tirol Band”. Waldemar Świerczek na akordeonie i jego córka Karolina na skrzypcach brawurowym wykonaniem porwali publiczność, która przyłączyła się do śpiewania tradycyjnych niemieckich i śląskich piosenek. Mało brakowało, żeby zebrani poderwali się z krzeseł do tańca na parkiecie!

 

 

Po przerwie na poczęstunek i kawę wystąpił Chór „Freundschaft” z Wałbrzycha z repertuarem niemieckich i śląskich pieśni w znakomitym wykonaniu. Na koniec artyści odśpiewali hymn „Gaudeamus Igitur” z uwertury Johannesa Brahmmsa, którą niemiecki kompozytor napisał specjalnie dla Uniwersytetu Wrocławskiego. Rok akademicki mamy więc zainaugurowany.

A co z najmłodszymi? – Oni również przywitali jesień! Na warsztatach językowo-plastycznych pod okiem Pani Małgorzaty Urlich-Kornackiej poznawali nazwy kolorów i zwierząt po niemiecku, rysowali, wyczarowali ludziki z kasztanów i żołędzi oraz papierowe łódeczki.

Impreza była ze wszech miar udana. Dziękujemy Artystom, Gościom i Członkom NTKS za wspaniałe spotkanie – do zobaczenia na kolejnych!

Projekt został sfinansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

Kursy niemieckiego

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na kursach języka niemieckiego dla dzieci (poziom A1/A2) i dla dorosłych (poziomy A1/A2 oraz B1/B2). Zapraszamy serdecznie! Zgłoszenia przyjmujemy mailem ([email protected]), telefonicznie (+48 71 361 42 36) lub osobiście, przy ul. Saperów 12. Koszt kursu to 200 zł za semestr, zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez 1,5 godziny.

„Poznajmy się lepiej!”

Zamieszczamy program wydarzenia, które odbędzie się już wkrótce, w sobotę 1.10.2022. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o zgłaszanie chęci udziału.

 

Dwa wydarzenia 1.10.2022!

W sobotę 1.10.2022 odbędą się dwa wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy:

 1. Ostatni spacer po Ogrodzie Botanicznym z cyklu spotkań z Panią dr Magdaleną Mularczyk, autorką wydanej przez NTKS książki „Ferdinand Albin Pax i dzieło jego życia”, która oprowadzi naszych członków po Ogrodzie i opowie o najpiękniejszych roślinach. Spotykamy się o godz. 10.00 przed wejściem do Ogrodu Botanicznego.
 2. Spotkanie w ramach projektu „Poznajmy się lepiej!” / „Lernen wir uns kennen!”, które tym razem odbędzie się w siedzibie Towarzystwa przy ul. Saperów 12 o godz. 16.00. W programie część artystyczna, poczęstunek, warsztaty dla dzieci. Szczegóły podamy wkrótce. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału osobiście, telefonicznie 71/361-62-06 lub 71/361-62-36 albo mailowo ([email protected]).

Projekt jest finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Comiesięczne zebranie

Drodzy Członkowie NTKS! Pragniemy zaprosić Państwa na kolejne zebranie comiesięczne, które odbędzie się w środę 21.09.2022 o godz. 16.00. Cieszymy się na spotkanie!

Nagroda Kulturalna Śląska 2022

24. września 2022 w Staatstheater w Oldenburgu odbyło się uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii.

Jedną z tegorocznych Laureatek została Pani Agnieszka Ostapowicz – skrzypaczka, założycielka i dyrektor „Polsko-Niemieckiej Filharmonii Młodych” w latach 1999 – 2017, organizatorka koncertów, wystaw, festiwali i spotkań na rzecz dialogu polsko-niemieckiego.

Jesteśmy dumni z faktu, iż przez wiele lat nasze Towarzystwo utrzymywało owocną współpracę w zakresie działań kulturalnych prowadzonych przez Panią Agnieszkę Ostapowicz!

Nagrodę wręczyli Przewodniczący Jury, Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii Pan Boris Pistorius, oraz Pan Krzysztof Maj, który jest Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o Laureatach, Jurorach oraz przebiegu wydarzenia przeczytają Państwo w czasopiśmie „Schlesien. Śląsk” wydawanym przez Dolnosaksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Sportu, dostępnym również pod tym linkiem:

file:///C:/Users/Referent%20NTKS/Downloads/mi-kulturpreis-schlesien-2022-09-08-DRUCK.pdf

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie Krzyża Alberta I Wettyna, Króla Saksonii w Szczodrem (Sibyllenort) 

Szanowni Państwo, przekazujemy zaproszenie Pana Jörga Giesslera z Inicjatywy na rzecz Zachowania Dóbr Kultury Śląskiej dla wszystkich członków NTKS Wrocław. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 17.09.2022 o godz. 14:45. 

Einladung zur Neueinweihung des Albertkreuzes in Sibyllenort

7. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce

To już pojutrze! Już w najbliższą sobotę spotykamy się w Hali Stulecia na Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Prezentujemy zamieszczoną w tygodniku „Wochenblatt” mapkę z rozmieszczeniem poszczególnych stanowisk w Hali oraz szczegółowy program. Do zobaczenia w sobotę – obecność obowiązkowa!

VII Kulturfestival 2022 – program PL

Zebranie ws. kursów języka niemieckiego w semestrze zimowym

Zapraszamy Państwa na spotkanie organizacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych udziałem w kursach języka niemieckiego, które rozpoczną się w październiku.

 • Zebranie dla rodziców dzieci odbędzie się we wtorek 27.09.2022 o godz. 18.00
 • Zebranie ws. kursów dla dorosłych odbędzie się w środę 28.09.2022 o godz. 18.00

Na zebraniach zostaną ustalone terminy i podział na grupy. Do zobaczenia!

Od października wznawiamy również Grupę Konwersacyjną dla zaawansowanych, którą prowadzi Pani Bernadeta Szyszka. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w 3. środę każdego miesiąca w godz. 17.30 – 20.00 w siedzibie Towarzystwa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

 

VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce

UWAGA, UWAGA !!! Przypominamy i zapraszamy na 7. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 10.09.2022 we wrocławskiej Hali Stulecia!

„Architektura opowiada historię”

20.08.2022 miała miejsce kolejna odsłona cyklu „Architektura opowiada historię”. Tym razem uczestnicy organizowanego przez NTKS projektu mieli okazję zwiedzić Zamek Grodno i okoliczne miejscowości: Jedlinkę, Zagórze Śląskie oraz Zamek Książ. Po ubiegłorocznym wyjeździe w Karkonosze, który odbył się w ramach tego cyklu, zgłosiło się bardzo wielu chętnych, w tym – co szczególnie nas cieszy – rodziny z dziećmi w różnym wieku. Termin wyjazdu ustalony został na okres szkolnych wakacji letnich, tak aby również nasi najmłodsi Członkowie mogli w nim uczestniczyć. Obecni byli przedstawiciele czterech pokoleń naszego Towarzystwa, co widać na zdjęciach.

Realizacja przedsięwzięcia przebiegła zgodnie z planem. Mimo niekorzystnej prognozy pogody, mieliśmy szczęście – przez cały czas dopisywała nam przepiękna, letnia aura, a jedynie na koniec pokropiło nieco deszczem. Nie wpłynęło to jednak zupełnie na atmosferę w grupie, która przez cały czas była radosna, przyjacielska i pełna spontaniczności.

Po Zamku Grodno i okolicznych miejscowościach oprowadził nas znakomicie przewodnik Pan Marek Stankiewicz, który oprócz historycznej wiedzy o regionie, podzielił się z nami wieloma ciekawostkami, a także opowiedział nam o aktualnym życiu i perspektywach rozwoju zwiedzanych miast i miasteczek.

Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy projektu wyrazili na koniec swoje wielkie zadowolenie i pytali licznie: „to kiedy będzie następny raz?”, co bardzo nas cieszy i daje motywację do przygotowywania kolejnych wydarzeń dla Członków NTKS.

Wśród obecnych na wyjeździe ogłosiliśmy konkurs na krótką relację z tego wydarzenia. Najlepsze zostaną opublikowane w kolejnym numerze biuletynu „Niederschlesische Informationen”!

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

Wycieczka do Biedrzychowic

16.08.2022 odbyła się wycieczka zorganizowana przez Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku, na którą zaproszeni zostali Seniorzy z wrocławskiego NTKS. Razem z członkami Mniejszości Niemieckiej z Opola wybrali się do Biedrzychowic (Friedersdorf), wsi położonej na ziemi prudnickiej, w Kotlinie Raciborskiej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić skansen „Farska Stodoła”, w którym można zobaczyć dawne wnętrza obejść typowe dla ziemi opolskiej. W wyremontowanej w roku 2002 stodole mieszczą się zabytkowe sprzęty, meble, narzędzia, naczynia, dekoracje, a także regionalne stroje i archiwalne fotografie. Kustosz Pani Róża Zgorzelska oprowadziła gości po terenie Muzeum i opowiedziała o życiu dawnych mieszkańców tych ziem. Zwiedzający posilili się żurkiem podanym w gospodzie należącej do „Farskiej Stodoły”.

Dziękujemy serdecznie Towarzystwu Dobroczynnemu Niemców na Śląsku za zaproszenie!

Wizyta gości z Lipska

3.08.2022 odwiedzili nas aplikanci z Wyższego Sądu Krajowego w Lipsku. W trakcie trwającego tydzień pobytu we Wrocławiu przyglądali się pracy wrocławskich instytucji, a przy okazji poznawali nasze miasto, które bardzo im się spodobało. Przewodnicząca NTKS Pani Krystyna Kadlewicz opowiedziała im o działalności Towarzystwa oraz przybliżyła aktualną sytuację Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Dziękujemy za miłe spotkanie!

Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce!

Niezmiernie miło nam ogłosić, że w sobotę 10. września 2022 we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się 7. edycja Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce! W programie całe mnóstwo atrakcji: koncerty, występy zespołów ludowych, wystawy, punkty informacyjne organizacji Mniejszości Niemieckiej oraz partnerów z Niemiec, warsztaty, konkursy, a także gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży. Festiwal to znakomita okazja do spotkań, rozmów, wymiany pomysłów i dobrej zabawy!

Nasze Towarzystwo również zaprezentuje swoją działalność podczas Festiwalu na stoisku w Hali Stulecia.

W imieniu Organizatora – Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen – serdecznie zapraszamy.  Do zobaczenia!

→ Link do ulotki Festiwalu, zawierającej program: Kulturfestival – Faltblatt

Wystąpią m. in.:

 • Blasorchester Kotullin
 • Blasorchester Zülz und Blasorchester DFK Nesselwitz
 • Jugendblasorchester Leschnitz / Kaprys
 • Andrea Rischka
 • Solidaris Brass
 • Tanzgruppe „Dialog”
 • Die lustigen Oberfranken
 • Neidenburger Chor der deutschen Minderheit
 • The Off Destination – Das Aus-Ziel
 • Teilnehmer des Gesangscamps
 • Chor Freundschaft aus Waldenburg
 • Tanzgruppe „Lenschczok“
 • Gruppe „Mikołajczanki”
 • Glogovia Brass und Zuzanna Herud
 • Glatzer Sänger
 • Tanzgruppe „Tworkauer Eiche”
 • Close2Jazze
 • Männerchor
 • Aneta & Norbert
 • Tanzgruppe „Palanok” aus der Ukraine
 • Chor „Singende Herzen” aus der Ukraine
 • Stars des Abends: Anna-Carina Woitschak und Stefan Mross

Wizyta uczestników Forum UNNA

W środę 27. lipca 2022 gościliśmy kolejną grupę z Niemiec w ramach Forum UNNA. Jego uczestnicy wzięli udział w wyjeździe studyjnym prowadzonym przez Panią Małgorzatę Urlich-Kornacką pod hasłem „Aus Breslau wird Wroclaw – Eine europäische Stadt erfindet sich neu”. Spotkanie w siedzibie Towarzystwa było jedynym z głównych punktów programu. Przewodnicząca NTKS Pani Krystyna Kadlewicz przedstawiła Gościom sytuację mniejszości niemieckiej we Wrocławiu, opowiedziała również o historii i aktualnej działalności Towarzystwa. Dziękujemy serdecznie za ciekawe spotkanie!

 

Zaproszenie na prelekcję

Drodzy Członkowie i Sympatycy NTKS, a także Miłośnicy historii Wrocławia!

Zapraszamy Państwa serdecznie na wykład „Historia Zimpel/Sępolna (do 1945)”, zorganizowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, który zostanie wygłoszony przez Pana Stanisława Żółkiewskiego, długoletniego mieszkańca Sępolna, zbieracza i badacza obszaru Zimpel (1287-1945).

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 30. lipca 2022 o godz. 16.00 w zabytkowym drewnianym kościółku św. Jana Nepomucena na terenie Parku Szczytnickiego.

Wycieczka!

Lato w NTKS Wrocław

 

 

Sprawozdanie Zarządu NTKS Wrocław

z działalności w roku 2021

Dla wszystkich chętnych zamieszczamy Sprawozdanie za rok 2021, które zostało odczytane na Zebraniu Rocznym Członków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu 18.06.2022 r.

 

Wycieczka do Biedrzychowic dla Seniorów NTKS Wrocław

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku organizuje jednodniowy wyjazd dla Seniorów do Muzeum „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach, który odbędzie się we wtorek 16.08.2022 r. Dla członków NTKS Wrocław przyznano 10 miejsc. Zgodnie z przesłanym regulaminem, w wyjeździe mogą wziąć udział osoby urodzone przed rokiem 1956. Opłata wynosi 20 zł, Organizator zapewnia transport, przewodnika w Muzeum oraz poczęstunek.

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmujemy do 25.07.br.

 • telefonicznie (71 361 62 06, 71 361 62 36)
 • mailowo ([email protected])
 • osobiście, przy ul. Saperów 12

Przy zgłoszeniach prosimy KONIECZNIE podać aktualny numer telefonu do kontaktu.

 

Kursy języka niemieckiego – I semestr 2022/2023

? Drodzy Członkowie/Członkinie NTKS!
Informujemy, że rusza nabór na semestr zimowy nauki języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych!
Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisywania się, mamy grupy o różnych poziomach znajomości języka.
Czekamy na Państwa zgłoszenia osobiste, mailowe ([email protected]) lub telefoniczne +48 71 361 62 06, +48 71 361 62 36.

 

Najnowszy numer „Niederschlesische Informationen”

Drodzy Członkowie, Sympatycy i Sympatyczki,

ukazał się nowy numer „Niederschlesische Informationen”!

Zanim jeszcze trafi do Waszych rąk w wersji papierowej, tutaj możecie zapoznać się z wydaniem online https://issuu.com/dskg-breslau-ntks/docs/ni_juli_2022_e-ausgabe 

Życzymy miłej lektury!

Publikacja jest wydawana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

30-lecie Fundacji Rozwoju Śląska

Dnia 23.06.2022 odbyła się w Opolu bardzo piękna uroczystość 30-lecia działalności Fundacji Rozwoju Śląska, na którą spośród członków NTKS Wrocław zaproszeni zostali Pan Friedrich Petrach, Pani Przewodnicząca Krystyna Kadlewicz oraz Pani Renata Zajączkowska.

Za pełną sukcesów pracę Fundacji, przynoszącą pożytek bardzo wielu osobom, przedsiębiorstwom, jak również organizacjom Mniejszości Niemieckiej, dziękowali przedstawiciele urzędów i instytucji, a gratulacjom towarzyszyły dyplomy, podarunki i wspaniałe letnie bukiety.

Podczas uroczystości odznaczeniami uhonorowano osoby zasłużone. Wyjątkowo podniosłym aktem było wręczenie Panu Fryderykowi Petrachowi Złotej Odznaki „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” przez Pana Tytusa Czartoryskiego, który jest Radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Przewodniczącym Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wizyta gości z Forum UNNA

W środę 22. czerwca 2022 w naszej siedzibie NTKS miało miejsce kolejne spotkanie w ramach Forum UNNA. Poprowadziła je Przewodnicząca Krystyna Kadlewicz. Z różnych rejonów Niemiec przybyli do nas goście zainteresowani mniejszością niemiecką we Wrocławiu, jej historią i aktualną działalnością.

Obok wielu ważnych informacji, szczególnie przypadła im do gustu wystawa strojów ludowych ze zbiorów Pani Przewodniczącej, jak również pomidory wyhodowane przez dzieci w ramach projektu „Mój Mini Ogród”.

 

Zakończenie kursów językowych

W poniedziałek, 20.06.2022 uczestnicy kursów j. niemieckiego spotkali się w naszej siedzibie, aby uroczyście zakończyć semestr letni. Z dumą i radością odebrali certyfikaty ukończenia kursu. Cieszą się już na spotkania z tym językiem w kolejnym semestrze.

 

Wizyta z Bundestagu

W poniedziałek delegacja członków niemieckiego Bundestagu odwiedziła siedzibę DSKG we Wrocławiu. Christoph de Vries, Michael Meister i Sven Oole zostali przywitani przez Krystynę Kadlewicz i Witolda Hanak z Zarządu DSKG oraz Zbigniewa Krzywańskiego i poinformowani o aktualnej sytuacji mniejszości niemieckiej w mieście. Gościem był także Igor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce, który poinformował posłów o działalności mniejszości ukraińskiej we Wrocławiu i sytuacji rodaków, którzy uciekli z terenów objętych wojną. Swoją obecnością zaszczycił nas również nowy prezes VdG Rafał Bartek.

Roczne Zebranie Sprawozdawcze

Drodzy Członkowie NTKS-Wrocław,

przypominamy o Rocznym Zebraniu Sprawozdawczym Członków NTKS-Wrocław, które odbędzie się w sobotę 18. czerwca 2022 o godz. 10.00 w siedzibie Towarzystwa przy ul. Saperów 12 we Wrocławiu.

Konieczne jest potwierdzenie udziału do dnia 14. czerwca 2022.

 

Najbliższe wydarzenia w NTKS

 • W drugiej połowie czerwca odbędą się uroczyste zakończenia kursów języka niemieckiego.
 • 20. sierpnia 2022 odbędzie się wycieczka na Zamek Grodno w ramach cyklu „Architektura opowiada historię”.

Szczegółowe informacje podamy wkrótce.

 

Radość, muzyka i jubileusze –
w NTKS nareszcie razem!

W sobotę, 21 maja, w Niemieckim Towarzystwie Kulturalno-Społecznym odbyło się coroczne święto majowe „Maikranz”. Członkowie Towarzystwa i zaproszeni Goście przybyli licznie do ogrodu, aby wspólnie przywitać wiosnę. W tym roku wydarzeniu przyświecało motto „Maikranz 2022 – rok jubileuszy”.  30 lat świętowała grupa Heimatsänger, a  nasza Organizacja wspominała 65 lat swojego istnienia.Nasza zasłużona Członkini p. Steffi Wróbel została uhonorowana przez zastępczynię konsula generalnego Panią Janę Orlowski dyplomem uznania ambasadora Niemiec za swoją długoletnią aktywność na rzecz Mniejszości Niemieckiej oraz za wkład w rozwój polsko-niemieckiego dialogu.
Powitaliśmy też uroczyście w naszym gronie nowych Członków i Członkinie, wydając im legitymacje członkowskie.
Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Warsztaty kwiatów dla dzieci

W piątek 13 maja nasza nauczycielka języka niemieckiego Aleksandra Rozum poprowadziła warsztaty
z dziećmi uczestniczącymi w naszych kursach językowych. Dzieci wspólnie tworzyły kwiaty na nasz
„Maikranz”, który odbędzie się w sobotę 21 maja.

 

Konversationstreffen

 

„Podchody – Ślady niemieckie we Wrocławiu”

We wtorek 25 uczniów Liceum IV wybrały się na poszukiwanie niemieckich śladów we Wrocławiu, w ramach projektu BJDM „Stadtralllye”. Po starcie w Biurze Saksonii we Wrocławiu, grupy wyruszyły z mapami i listą pytań. Stare napisy na budynkach, znakach czy pomnikach dostarczyły informacji o niemieckiej historii miasta. Na koniec, u nas, uczestnicy dowiedzieli się wielu rzeczy o mniejszości niemieckiej we Wrocławiu oraz otrzymali nagrody i dyplomy.

Projekt został sfinansowany przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa).

 

Zaproszenie dla wszystkich Członków NTKS

Miesięczne Spotkanie Członków NTKS odwołane

Drodzy Członkowie NTKS Wrocław,
uprzejmie informujemy, że zaplanowane na dzień 11.05.2022 Miesięczne Spotkanie Członków NTKS z przyczyn od nas niezależnych zostało odwołane.

Serdecznie dziękujemy!

Z radością informujemy, że w ostatnim czasie zostały podpisane umowy pomiędzy NTK-S we Wrocławiu a MSWiA (Wydział Mniejszości Narodowych i Etnicznych) na wsparcie finansowe następujących projektów w 2022 roku:
– działalność naszej grupy śpiewaczej „Heimatsäger”
– wydanie naszego biuletynu „Niederschlesische Informationen”
– zatrudnienie pracownika merytorycznego
Dzięki otrzymanemu wsparciu będziemy mogli kontynuować naszą działalność na rzecz Mniejszości Niemieckiej związanej z naszym Towarzystwem.

Warsztaty Wielkanocne

W sobotę 09 kwietnia w ramach działalności Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego odbyły się poprowadzone przez p. E. Bugajską i p. A. Rozum warsztaty Wielkanocne. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z niemiecką tradycją wielkanocną a także słownictwem z obszaru Wielkanocy. Wspólnie graliśmy w Bingo, stworzyliśmy plakat a także palmy wielkanocne. Całość dopełniła ciepła herbatka i smakołyki. To wspaniałe spotkanie było okazją nie tylko do poszerzenia znajomości języka niemieckiego, lecz również możliwością przyjemnego spędzenia przedpołudnia. Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za przybycie i życzymy kolejnych kreatywnych pomysłów oraz Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

 

Konwersacje

 

 

 

 

 

Konwersacje

Comiesięczne zebranie i wykład Amaryllis

W dniu 23.03. członkowie DSKG spotkali się na comiesięcznym zebraniu. Dodaktowo odbyła się druga część wykładu Krystyny Kadlewicz na temat wyjątkowej rośliny: Amaryllis. Nasza przewodnicząca przyniosła również kilka egzemplarzy dla lepszej ilustracji.

Miesięczne Zebranie Członków pod znakiem Dnia Kobiet

W dniu 11 marca Zarząd NTKS we Wrocławiu zaprosił członków na Miesięczne Zebranie. Członkowie licznie przybyli na spotkanie i wykorzystali tę okazję do rozmów i dyskusji. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w dniu 8 marca przewodnicząca Krystyna Kadlewicz wspomniała zmarłe kobiety, które za życia wniosły istotny wkład w działalność NTKS Wrocław.

Po krótkiej przerwie przy kawie i pysznym cieście manager kultury ifa, Julian Schorr, wygłosił wykład na temat czterech ważnych kobiet w historii Niemiec. Celowo nie miała to być liniowa historia ruchu kobiet w Niemczech. W ramach takiego wydarzenia trudno byłoby też wybrać cztery najważniejsze kobiety w historii Niemiec i – patrząc obiektywnie – nie byłoby to w ogóle możliwe. Prelegent kierował się własnym wyborem, przy czym pewną rolę odgrywał również czynnik rozrywkowy. Jednak koniecznie musiała się tu znaleźć Edyta Stein, ponieważ Rada Miejska Wrocławia ogłosiła rok 2022 Rokiem Edyty Stein. Jeśli chodzi o kulturę, sport i rozrywkę, członkowie dowiedzieli się więcej o laureatce literackiej Nagrody Nobla Hercie Müller, utytułowanej łyżwiarce figurowej Katarinie Witt i piosenkarce Helene Fischer, które silnie zaznaczyły swoją obecność w świadomości społecznej w Niemczech.

Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

 

 

 

Bal karnawałowy dla dzieci

W sobotę, 26 lutego, w Niemieckim Towarzystwie Kulturalno-Społecznym, odbyło się wspaniałe wydarzenie – bal karnawałowy dla dzieci. Uczestniczyły w nim dzieci uczęszczające na kurs j. niemieckiego w Towarzystwie, a także dzieci członków naszej Organizacji. Prowadzącymi to wydarzenie były nauczycielki języka niemieckiego, p. Aleksandra i p. Marzena.

Bal karnawałowy rozpoczął się przywitaniem dzieci, które ubrane w przepiękne kostiumy przedstawiały się, a także opisywały za kogo się przebrały. Jak widać na załączonych zdjęciach, nasi najmłodsi kursanci prezentowali się wspaniale!

Dzieci poznawały nowe słowa niemieckie, dowiedziały się skąd pochodzi tradycja świętowania karnawału, jakie są inne określenia na to święto, a także jak świętuje się je w różnych regionach Niemiec.

W trakcje imprezy dzieci wzięły udział w licznych zabawach tj. zabawa w krzesła, taniec na gazecie i z balonem oraz wyścigi na dywanach. Oprócz tego uczestnicy zatańczyli ciekawy układ do utworu „Tschu Tschu Wa”. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji okazała się piñata, którą dzieci miały za zadanie rozbić aby dostać się do znajdujących się tam cukierków.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w tak wspaniałej imprezie, która przyniosła nam wiele radości. Jednocześnie zachęcamy dzieci do uczestnictwa w kursach językowych organizowanych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne, podczas których mają okazję nie tylko uczyć się języka i poznawać niemiecką kulturę, lecz także brać udział w tak interesujących wydarzeniach!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kursy języka niemieckiego – II semestr 2021/2022

Drodzy Członkowie/Członkinie NTKS!

Informujemy, że ruszył nabór na semestr letni nauki języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych!
Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisywania się, mamy grupy o różnych poziomach znajomości języka.

Czekamy na Państwa zgłoszenia osobiste, mailowe ([email protected]) lub telefoniczne +48 71 361 62 06.

Wieczór autorski i projekt „Breslau rezitiert”

W środę (02. lutego) autorka Roswitha Schieb zabrała nas w literacką podróż po Wrocławiu. Odbyliśmy, sięgając do tekstów z Literackiego Przewodnika po Wrocławiu siedem spacerów po tym mieście. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji ukazania się trzeciego, poprawionego i zaktualizowanego wydania tej publikacji, a wstęp do czytania stanowił projekt „Wrocław recytuje”. Teksty z książki, napisane przez byłych studentów prawie 300-letniej uczelni, były recytowane lub czytane na głos przez aktualnych studentów w istniejących jeszcze oryginalnych miejscach. Całość poprowadziła literaturoznawczyni prof. dr Monika Wolting. W imieniu Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Niemieckiego Forum Kultury Europa Wschodnia pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom.
Projekt powstał przy wsparciu Konsulat Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Planowane wydarzenia na ten rok

Szanowni członkowie NTKS Wrocław, drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszej organizacji,
przedstawiamy plan na bieżący rok z nadzieją na pełną możliwość jego realizacji.

15.01.2022
Koncert noworoczny
26.02.2022
Kostiumowy Bal Karnawałowy dla dzieci
11.03.2022
„Słynne kobiety w historii narodu Niemieckiego”
spotkanie z prelekcją i poczęstunkiem z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
23.03.2022
Zebranie Członków NTKS
09.04.2022
Tradycje wielkanocne w regionach Śląska – prelekcja.
Warsztaty dla dzieci i dorosłych „Zajączki, malowanki, wycinanki”
11.05.2022
Zebranie Członków NTKS Wrocław
21.05.2022
„Maikranz” z warsztatami dla dzieci
Wieczór recytatorsko—muzyczny
11.06.2022
 Zebranie roczne członków NTKS Wrocław
Druga połowa czerwca 2022
Uroczyste zakończenie kursów językowych
Lipiec
Kolonie letnie
Realizacja uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju
20.08.2022
Projekt z cyklu „Architektura opowiada historię”
Zamek Grodno
07.09.2022
Zebranie Członków NTKS Wrocław
Plener plastyczny -warsztat z cyklu „Architektura opowiada historię”
Nasze wspomnienia z wycieczki do Zamku Grodno
10.09.2022
Udział w uroczystości 7. Kulturfestival der deutschen Minderheit w Hali Stulecia
12.09.2022
Zebranie informacyjno-organizacyjne dla kandydatów na kolejny rok
nauki j. niemieckiego
24.09.2022
Wydarzenie z cyklu „Poznajmy się lepiej!”
08.10.2022
Projekt z cyklu „Architektura opowiada historię”
Zamek Książ
13.11.2022
Obchody „Volkstrauertag” w Nadolicach
17.12.2022
godz. 13.00 dla dzieci warsztaty i spotkanie z Mikołajem
godz. 14.00 dla wszystkich Członków spotkanie Adwentowe z poczęstunkiem i koncertem
30.12.2022
Koncert sylwestrowy w NTKS

UWAGA!
NTKS Wrocław zastrzega sobie zmianę terminu wydarzenia lub jego odwołanie w związku z sytuacją epidemiczną lub z niewystarczającą liczbą zgłoszonych uczestników.

Przegląd roku 2021

Szanowni Państwo,

Rok 2021 był dla nas wszystkich bardzo trudny. Mając świadomość tych, niekiedy wręcz dramatycznych przeżyć, które dotknęły również naszych Członków, chcielibyśmy w punktach podzielić się relacją z najważniejszych wydarzeń mijających 12 miesięcy zrealizowanych przez NTKS we Wrocławiu:

· Systematycznie prowadzone były kursy j. niemieckiego dla dzieci i dorosłych, oraz raz w miesiącu spotkania konwersacyjne dla Członków Towarzystwa. W zależności od panujących przepisów w formacie stacjonarnym lub on-line. Dodatkowo zaproponowaliśmy wiele konkursów online dla dzieci, m.in. konkurs na „Najpiękniejsze słowa niemieckie” oraz „Wiosna 2021”.

· Grupa Heimatsänger odbywała próby i aktywnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach organizowanych w naszej siedzibie i uroczystościach innych organizacji. Braliśmy udział między innymi w przeglądzie twórczości śpiewaczej Beati Cantores w Szczawnie Zdroju

· Zacieśnialiśmy kontakty z innymi organizacjami mniejszości narodowych i etnicznych we Wrocławiu między innymi poprzez udział w corocznym wydarzeniu pt. „Kutia”, gdzie nasi Członkowie przygotowali potrawy śląskie i wystąpili w strojach ludowych z regionu Dolnego Śląska.

· Zorganizowaliśmy dwa bardzo ciekawe projekty „ Mój mini ogród” oraz „Dworce i koleje we Wrocławiu – historia i architektura” . Oba projekty trwały kilka miesięcy i cieszyły się dużą popularnością.

· 29.05.2021 zaprosiliśmy naszych Członków i gości na cykliczne powitanie wiosny w naszym ogrodzie czyli na„ Maikranz”.

· 16.07.2021 świętowaliśmy jubileusz rejestracji naszego Towarzystwa jako samodzielnej organizacji. Znany artysta wprowadził nas w magiczny świat dźwięków fletni pana, a wieczorem, w oświetlonym ogrodzie, spędzaliśmy czas na pogawędkach i zwyczajnym byciu razem.

· Spotykaliśmy się, w reżimie sanitarnym, z odwiedzającym nas grupami młodzieży i dorosłych z Polski i Niemiec. Na spotkaniach przedstawialiśmy historie naszej organizacji i zarys naszej aktywności

· Zgodnie ze Statutem NTKS odbyło się kilka spotkań miesięcznych (w zależności od sytuacji pandemicznej), a 21.08.21 odbyło się Roczne Zebranie Sprawozdawcze Członków, na którym Zarząd przedstawił sprawozdania ze swojej działalności oraz finansową sytuację Towarzystwa, członkowie udzielli absolutorium Zaządowi.

· 09.10.2021 odbył się przepiękny spacer po Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym z autorką wydanej w 2020 roku książki o profesorze Ferdynandzie Paxie, Panią Magdaleną Mularczyk.

W tym samym dniu zaprosiliśmy naszych Członków i przedstawicieli innych mniejszości narodowych i etnicznych, oraz gości z Urzędu Marszałkowskiego na rejs statkiem „Wratislavia”po Odrze w ramach cyklu „Poznajmy się lepiej!”. Piękna jesienna aura współgrała ze wspaniałą atmosferą spotkania.

· 16.10.2021 w siedzibie NTKS grupa muzyczno-kabaretowa z Düsseldorfu zaprezentowała pełen energii i wigoru swój program artystyczny, przy którym uczestnicy radowali się do późnych godzin wieczornych.

· 06.11.2021 zorganizowaliśmy wycieczkę w Karkonosze, w ramach cyklu „Laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska”. Towarzyszyła nam przepiękna, jesienna pogoda, zwiedziliśmy wiele wspaniałych zabytków, dzięki ciekawym opowieściom przewodników poszerzyliśmy naszą wiedzę i odkryliśmy prawdziwe perełki na mapie naszego regionu. Finałem był smaczny poczęstunek w restauracji –muzeum „ U Ducha Gór”. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i pytali kiedy kolejny raz wyjedziemy.

· Jak co roku w listopadzie przedstawiciele naszego Towarzystwa zapalili znicze na grobach żołnierzy niemieckich spoczywających na cmentarzach we Wrocławiu, a 13.11.2021 nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach w Nadolicach.

· Wiele miesięcy trwały prace nad dokumentem- książką, potwierdzającym wieloletni wkład członków naszego Towarzystwa w pielęgnowanie grobów żołnierzy niemieckich pochowanych na cmentarzach we Wrocławiu. Publikacja ukazała się w końcu października 2021. Uwieńczeniem projektu było spotkanie autorskie z p. Joanną Giel w listopadzie 2021.

· 18.12.2021 odbyły się dla dzieci warsztaty adwentowo-mikołajkowe, a coroczne radosne spotkanie adwentowe dla wszystkich naszych członków przenieśliśmy, z uwagi na rozwijającą się pandemię, na 15.01.2022. W udekorowanej świątecznie przez dzieci sali naszego Towarzystwa spotkaliśmy się w przyjemnej atmosferze, a blasku temu spotkaniu dodała niezwykle utalentowana Andrea Rischke, która swoim głosem wprowadziła wszystkich w radosny, noworoczny nastrój. Na koniec rozdaliśmy świąteczne upominki wszystkim uczestnikom wydarzenia. Wspólnym rozmowom przy kawie i ciastach nie było końca.

· Jak w poprzednich latach, także i w 2021, zgodnie z założonymi terminami, wydaliśmy 2 numery naszego biuletynu „Niederschelsiche Informationen”. Szczególnie dbaliśmy też cały rok o naszą stronę internetową oraz profil na FB, gdzie publikujemy wszelkie informacje o naszej działalności. Wspomagamy również publikacje biuletynu parafii katolickiej mniejszości niemieckiej we Wrocławiu –„Heimatbote”.

· W trakcie całego roku trwały prace przygotowawcze do kompleksowego remontu naszej siedziby na poziomie -1. Prace związane są z katastrofalnym technicznym stanem budynku z powodu wilgoci. Przeprowadziliśmy również, pod okiem specjalistów, wiele prac w ogrodzie, który jest dla nas chlubą. W miesiącach jesiennych podcięliśmy kilka drzew oraz wycięliśmy takie, które chorowały. Zakupiliśmy również wiele sprzętu, który umożliwił nam, organizowanie wydarzeń plenerowych w ogrodzie.

Jesteśmy niezmiennie wzruszeni faktem, że pomimo tak trudnego czasu, dzięki wsparciu naszych aktywnych Członków, staraniom naszych pracowników, działaniom Zarządu oraz dotacjom z VdG, FRŚ, Konsulatu i MSWiA mogliśmy zrealizować tak wiele, żeby dodać sił i wzmocnić nadzieję na lepszy czas. Liczymy, że rok 2022 będzie równie bogaty w wydarzenia, a wszyscy Państwo będą mogli bez przeszkód w nich uczestniczyć.

Zarząd NTKS Wrocław

? Ogłoszenie Zarządu Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego

Osoby kochające muzykę, lubiące śpiewać, serdecznie zapraszamy do naszej kameralnej grupy śpiewaczej „Heimatsänger”. W repertuarze tradycyjne pieśni ludowe i okolicznościowe. Spotkania Grupy odbywają się w naszej siedzibie raz w tygodniu, w bardzo miłej atmosferze. Często występujemy i uczestniczymy w konkursach, przeglądach i festiwalach.
Dane kontaktowe: [email protected], Tel. 71 361 62 06

Szanowni Państwo,

nasze Towarzystwo planuje na kwiecień 2022 zorganizowanie wystawy strojów tradycyjnych ze Śląska. Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej inicjatywy. Jeśli posiadają Państwo stroje lub części garderoby, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli Państwo zechcą przekazać je na rzecz NTKS lub wypożyczyć tylko do wystawy.
Dane kontaktowe: [email protected], Tel. 71 361 62 06

Odczyt online i prezentacja wideo w dniu 02.02.2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Literackim Przewodniku po Wrocławiu autorka Roswitha Schieb zabierze nas na siedem spacerów po mieście, które było i jest miejscem pracy ważnych pisarzy. Z okazji ukazania się trzeciego, poprawionego i zaktualizowanego wydania książki, Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), Niemieckie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski/Breslau oraz Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zapraszają na czytanie oraz prezentację projektu „Wrocław recytuje”. W oryginalnych miejscach, które jeszcze istnieją, obecni studenci będą recytować fragmenty tekstów napisanych przez byłych studentów tej prawie 300-letniej uczelni. W nagraniach wideo powstanie obraz, który łączy przeszłość z teraźniejszością.

Moderacja: prof. dr Monika Wolting (Uniwersytet Wrocławski)

Kiedy? 02.02.2022, godz. 17:00

Gdzie? Online przez Zoom https://bit.ly/breslau_rezitiert
Meeting-ID: 854 8066 9770 / Kod identyfikacyjny: 146677

Środki na naukę języków mniejszości w szkołach

W związku z ostatnimi decyzjami politycznymi, dotyczącymi zmniejszenia finansowania na naukę języków mniejszości w szkołach, 21.01.2022 wystosowaliśmy następujące Pismo do lokalnych polityków Zjednoczonej Prawicy.

Ogłoszenie o pracę

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu  – organizacja skupiająca Mniejszość Niemieckąposzukuje KSIĘGOWEJ na 1/2 etatu.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 71 3616206 i 71 3616236 lub e-mailowy na adres [email protected]

Na zgłoszenia czekamy do końca lutego 2022.

Spotkanie Noworoczne

15.01.2022 odbył się w naszej siedzibie niezwykły koncert w ramach projektu „Künstlerischer Abend mit Musik und Literatur für die Mitglieder DSKG”, na którym Członkowie naszego Towarzystwa mieli okazję wspólnie i z radością przywitać Nowy Rok!

O świąteczno-noworoczną atmosferę zadbała utalentowana artystka Andrea Rischka, która swoim głosem nie tylko zachwyciła słuchaczy, ale zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania!

Również członkinie naszej grupy Heimatsänger wystąpiły i zaprezentowały przygotowany specjalnie na tę okazję wesoły utwór.

Uczestnicy wydarzenia byli bardzo zadowoleni i wspólnie, podczas rozmów przy kawie i ciastku, planowali już kolejne spotkanie!

Projekt finansowany ze środków Konsulatu RFN

Koncert Noworoczny w Szczawnie Zdroju

Z wdzięcznością za zaproszenie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu, na Koncert Noworoczny w Szczawnie Zdroju w dniu 7.01.2022 r., odnotowujemy, iż nasze Towarzystwo reprezentowała grupa „Heimatsänger”, a występ naszej członkini, Julii Garbery, zachwycił publiczność.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu MSWiA RP.

Działalność grupy śpiewaczej „Heimatsänger” finansowana jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Kondolencje

W ostatnich dniach dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.
Odeszła Urszula Spałka, wieloletnia Dyrektorka XIII LO we Wrocławiu.

Przesłaliśmy do społeczności szkolnej poniższe kondolencje:

 

Muzycznie witamy Nowy Rok

Szanowni Państwo,
Zapraszamy serdecznie naszych Członków na muzyczne powitanie Nowego Roku! ?
Z radością informujemy, że planowane na 18.12.2021 coroczne spotkanie świąteczne, które z uwagi na panującą sytuację epidemiczną zostało odwołane,
odbędzie się w sobotę 15.01.2022 o godz. 14.00.
☝️ UWAGA! W związku z wprowadzonymi regulacjami związanymi z organizacją imprez masowych wymagane jest zgłoszenie chęci uczestnictwa ☝️
? mail: [email protected] lub telefon: 71 361 62 06 / 71 361 62 36. Zgłoszenia przyjmujemy do 13.01.2022.