Aktualności

SPOTKANIE GRUPY KONWERSACYJNEJ W GRUDNIU

OSTATNIE ZEBRANIE MIESIĘCZNE W ROKU 2022!

Drodzy Członkowie! Rok 2022 powoli zbliża się ku końcowi.

W czwartek 8.12. odbędzie się ostatnie już w tym roku zebranie miesięczne, na które bardzo serdecznie Państwa zapraszamy. Będzie ono miało uroczysty charakter; podamy kawę, herbatę i mały poczęstunek.

Oto program Zebrania:

Od 16:30 do 17:00 – omówienie harmonogramu NTKS do 31.12.2022 oraz wstępnych planów na 2023

17:00 – spotkanie z GOŚCIEM SPECJALNYM – Panem Rudolfem Urbanem, który jest redaktorem naczelnym tygodnika „Wochenblatt.pl”.

Do zobaczenia!

MALUJEMY KOLAŻE W NTKS!

We wtorek, 29.11.22 odbyły się w siedzibie NTKS ciekawe warsztaty plastyczne. Pod okiem wrocławskiej malarki Moniki Kargol aż trzy pokolenia uczestników mogły odkrywać swoje plastyczne talenty. Tym razem postawiliśmy na kolaż, czyli formę umożliwiającą dobieranie i łączenie dowolnych materiałów, które wspólnie tworzą piękną kompozycję plastyczną. Głównym motywem były malownicze krajobrazy Dolnego Śląska, które towarzyszyły uczestnikom podczas naszej wycieczki do Zamku Grodno oraz podczas ich własnych wędrówek. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i za wyjątkowe prace, z których kilka publikujemy poniżej. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w środę 21.12.22 o godz. 17.00.

NOWI CZŁONKOWIE NTKS! – oficjalne powitanie

W roku 2022 Zarząd NTKS we Wrocławiu miał zaszczyt i przyjemność przyjąć do naszego grona wielu nowych członków, co niezmiernie nas cieszy! Podczas tegorocznego Spotkania Adwentowego w sobotę 17.12.2022 odbędzie się uroczyste powitanie nowych członków oraz wręczenie im legitymacji. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się.

Zapraszamy serdecznie!

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie Państwa udziału.

OGŁOSZENIE O PRACĘ

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacja pozarządową mniejszości niemieckiej skupiającą się na działalności kulturalnej, edukacyjnej oraz społecznej. Poszukujemy osoby na stanowisko pracownika biurowo-merytorycznego w wymiarze ¾ etatu.

Obowiązki pracownika :

– obsługa sekretariatu

– organizowanie bieżącej pracy biura

– przygotowywanie wniosków projektowych i realizacja projektów skierowanych do członków stowarzyszenia oraz ich rozliczanie

– aktualizacja informacji na stronie internetowej i na Facebooku

– projektowanie szaty graficznej ogłoszeń i zaproszeń na wydarzenia

Wymagania:

– znajomość języka niemieckiego

– posługiwanie się aplikacjami pakietu MS Office (Word, Excel)

– umiejętność samodzielnej pracy

– komunikatywność

Mile widziane doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej

Oferujemy:

– umowę o pracę

– pracę w środowisku dwujęzycznym

– udział w ciekawych projektach

Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną lub tradycyjną na adres:

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

ul. Saperów 12

53-151 Wrocław

biuro@ntks.pl

Prosimy o zawarcie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu zgodnie z przepisami RODO oraz właściwymi przepisami krajowymi, w celu i w zakresie niezbędnym dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji’’.

WARSZTAT ARTYSTYCZNY jutro o 17:00

Przypominamy!
Już jutro o godz. 17:00 odbędzie się WARSZTAT ARTYSTYCZNY z malarką Moniką Kargol. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału – są jeszcze wolne miejsca!
Do jutra! 😍
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Konsulatu RFN w Opolu.

Warsztaty dziennikarskie – 3. spotkanie

W ubiegłą środę pod okiem Pani Jolanty Waschke uczyliśmy się pisać atrakcyjne artykuły prasowe i posty. Było bardzo ciekawie!

W najbliższą środę 30.11.2022 o godz. 17:00 redaktor naczelny tygodnika „Wochenblatt.pl” Pan Rudolf Urban przedstawi nam najważniejsze aspekty prawne w dziennikarstwie, takie jak prawo autorskie oraz prawo do wykorzystywania zdjęć i wizerunku. Opowie także o specyfice prasy niemieckiej mniejszości w Polsce. Zapraszamy serdecznie!

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN za pośrednictwem ifa (Institut für Auslandsbeziehungen). 

Zapalmy razem czwartą świeczkę!

Zaśpiewajmy wspólnie kolędy na corocznym Spotkaniu Adwentowym. Usiądźmy przy tradycyjnie udekorowanym stole, na którym będą królowały śląskie smakołyki. Dzieci przywita Mikołaj z workiem pełnym niespodzianek! Wystąpi także artysta z Górnego Śląska.

Czekamy na Was w sobotę 17.12.2022 o godz. 14:00 w siedzibie NTKS przy ul. Saperów 12, spotkanie potrwa do godz. 16:30.

Zapraszamy serdecznie! Prosimy o zgłoszenia udziału

 • na adres mailowy: biuro@ntks.pl
 • telefonicznie: 71 361 62 06
 • osobiście w biurze NTKS

Do zobaczenia!

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN za pośrednictwem VdG.

Warsztaty dziennikarskie – drugie spotkanie

Uwaga! Nowy termin WARSZTATU PLASTYCZNEGO!

Drodzy Członkowie NTKS, z przyczyn technicznych jesteśmy zmuszeni przełożyć warsztat artystyczny z 23.11.2022 na WTOREK 29.11.2022 o godz. 17.00. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia. Zapraszamy serdecznie!

Start kursu dziennikarstwa!

Drodzy Członkowie NTKS!

Pierwsze spotkanie w ramach kursu odbędzie się 17.11.2022 w godz. 17.00-19.00 w naszej siedzibie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o pilny kontakt w celu zapisania się na ten bardzo interesujący projekt, zostało już bardzo mało miejsc! Kolejne spotkanie planujemy na 23.11.2022.
Przypominamy, że kurs kierowany jest do tych spośród naszych Członków, którzy chcieliby współtworzyć z nami biuletyn „Niederschlesische Informationen”, a także podwyższyć swoje kompetencje w zakresie redagowania tekstów i prowadzenia mediów społecznościowych. W programie przewidziane są bloki tematyczne:

 • redagowanie atrakcyjnych artykułów prasowych i wpisów w social mediach
 • zasady ortografii i interpunkcji niemieckiej, podstawowe błędy językowe popełniane przez Polaków piszących po niemiecku i jak ich unikać
 • podstawy fotografowania, obróbki zdjęć i planowania układu graficznego
 • podstawy prowadzenia strony internetowej
 • prawo autorskie oraz prawo dotyczące rozpowszechniania wizerunku w publikacjach prasowych i mediach społecznościowych.

Zajęcia będą się odbywały w siedzibie NTKS i zostaną poprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę (redaktorów niemieckich czasopism oraz specjalistów w dziedzinie grafiki komputerowej i social mediów).

Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt z biurem NTKS: osobiście, mailowo: biuro@ntks.pl lub telefonicznie 71 361 62 36.

Projekt finansowany ze środków IFA.

 

UWAGA! PRZYPOMINAMY!

Obchody Volkstrauertag 12.11.2022

NTKS Wrocław zaprasza swoich Członków do udziału w obchodach Dnia Żałoby Narodowej (Volkstrauertag), które odbędą się w sobotę 12.11.2022.

W programie:
13.00 – uroczystość na cmentarzu w Nadolicach Wielkich
15.00 – chwila zadumy przy Pomniku Wspólnej Pamięci w Parku Grabiszyńskim
15.30 – gorący posiłek w siedzibie NTKS
16.00 – wykład dr. Alana Weissa pt. „Spod ziemi patrzy Breslau”
17.00 – dyskusja przy kawie

Obowiązują zapisy!

*Dla osób, które chcą pojechać do Nadolic autokarem, zbiórka będzie o godz. 11.00 z parkingu pod Centrum Handlowym Carrefour/Borek przy ul. Hallera.

Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt z biurem NTKS – osobiście, mailowo: biuro@ntks.pl lub telefonicznie. 

Warsztat plastyczny

 

Projekt jest finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

 

Wykład „Spod ziemi patrzy Breslau” 12.11.2022

Zapraszamy Państwa na niezwykle ciekawy wykład dr. Alana Weissa, współautora inicjatywy „Spod ziemi patrzy Breslau”, której celem jest przywracanie pamięci o dawnych mieszkańcach Wrocławia. Grupa podejmuje działania umożliwiające zachowanie grobów sprzed roku 1945 i upamiętnienie porzuconych płyt nagrobnych w formie lapidarium. Na podstawie kwerend w archiwach Alan Weiss odtwarza także historie Breslauerów i ich rodzin, pochowanych na nieistniejących już dzisiaj cmentarzach.

Po II Wojnie Światowej we Wrocławiu znajdowało się 70 cmentarzy sprzed 1945 r. Część z nich została przekształcona w nekropolie polskie, lecz decyzją Rady Narodowej 44 inne zostały przeznaczone do likwidacji. Płyty nagrobne były wykorzystywane jako kruszywo pod budowę dróg i placów, z innych budowano schody, chodniki, murki lub umocnienia stawów. Tylko niewielka część ocalała i niszczeje w laskach miejskich, zagajnikach, na skwerach i w rowach”.

Wykład połączony z prezentacją zdjęć odbędzie się w sobotę 12.11.2022 o godz. 15.30 w siedzibie NTKS. Przewidziana jest również dyskusja i poczęstunek. Prosimy o zgłoszenia do 4.11.2022.

Obchody Volkstrauertag

NTKS Wrocław zaprasza swoich Członków do udziału w obchodach Dnia Żałoby Narodowej (Volkstrauertag), które odbędą się w sobotę 12.11.2022.

W programie:

13.00 – uroczystość na cmentarzu w Nadolicach Wielkich

15.00 – chwila zadumy przy Pomniku Wspólnej Pamięci w Parku Grabiszyńskim

15.30 – gorący posiłek w siedzibie NTKS

16.00 – wykład dr. Alana Weissa pt. „Spod ziemi patrzy Breslau”

17.00 – dyskusja przy kawie

Obowiązują zapisy, które przyjmujemy do 4.11.2022.

*Dla osób, które chcą pojechać do Nadolic autokarem, zbiórka będzie o godz. 11.00 z parkingu pod Centrum Handlowym Carrefour/Borek przy ul. Hallera.

 

Spotkanie programowe w Warszawie

W dniach 26.-27. października w siedzibie Ambasady Niemiec w Warszawie odbyły się rozmowy dotyczące planów na rok 2023. Zaprezentowane zostały projekty edukacyjne i kulturalne na najbliższy rok, które będą finansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W rozmowach wziął udział Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Pan Thomas Bagger, jak również przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej z całej Polski. Wrocławski NTKS reprezentowała Przewodnicząca Krystyna Kadlewicz.

BEATI CANTORES w jubileuszowym wydaniu

22.10.2022 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyło się Spotkanie Chórów BEATI CANTORES, które w tym roku miało szczególnie uroczysty charakter, było bowiem okazją do uczczenia jubileuszu 65-lecia NTSK w Wałbrzychu. W tym miejscu pragniemy pogratulować serdecznie Pani Przewodniczącej Doris Stempowskiej oraz wszystkim Członkom NTSK w Wałbrzychu tak długiej i owocnej działalności, jak również życzyć kolejnych lat pełnych sukcesów i radości z pracy na rzecz mniejszości niemieckiej!

W trakcie gali wystąpiły liczne zespoły śpiewacze i taneczne, prezentujące różnorodny repertuar muzyczny. Wrocław reprezentował działający przy naszym Towarzystwie Chór „Heimatsänger”, który zaśpiewał pieśni niemieckie oraz współpracujący z nami zespół tańca ludowego „Długołęka” z pokazem tradycyjnych tańców dolnośląskich. Na uroczystości byli również obecni nasi członkowie. Dziękujemy NTSK w Wałbrzychu za zaproszenie i za przepiękną uroczystość!

Wycieczka dla Seniorów

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku z siedzibą w Opolu organizuje w dniu 23.11.2022r. (środa) wyjazd do Wałbrzycha. Celem wyjazdu jest udział w konferencji pt.: ” Zdrowe Żywienie”, która odbędzie się o godz. 14.00.. Oddział Wrocławski otrzymał 10 miejsc. 

Koszt: 30 zł od osoby (autokar 10,00 zł + 20,00 zł za udział w konferencji).
Udział mogą wziąć osoby urodzone do 1956r. Zapisy telefonicznie lub mailowo w NTKS Wrocław do 16.11.2022.

Wyjazd o godz. 12.00 z parkingu przy Centrum Handlowym Borek (ul. Hallera).

Jutrzejszy warsztat o niedźwiedziach

Już jutro o godz. 17.00 odbędzie się warsztat dla dzieci o niedźwiadkach z Wrocławia i Berlina. Mamy jeszcze wolne miejsca, zapraszamy serdecznie do przesyłania zgłoszeń na adres mailowy: biuro@ntks.pl

Kursy języka niemieckiego

Mamy już ustalone terminy kursów języka niemieckiego w semestrze zimowym. We wszystkich grupach są jeszcze miejsca – zapraszamy serdecznie!

BEATI CANTORES w Szczawnie-Zdroju

W sobotę 22. października 2022, na zaproszenie NTKS w Wałbrzychu, organizujemy wyjazd na kolejną edycję Spotkań Chórów BEATI CANTORES, które odbędą się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Wystąpi nasz Chór „Heimatsänger” oraz współpracujący z nami Zespół Tańca Ludowego „Długołęka” z pokazem tańców śląskich, a także wiele innych zespołów z Polski i zagranicy.  

Zapraszamy do udziału Członków Towarzystwa, zapewniamy przejazd autokarem. Zbiórka o godz. 9.00 na parkingu galerii handlowej Carrefour Borek przy ul. Hallera. Powrót w godzinach wieczornych. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 20.10.2022.

Spotkanie GRUPY KONWERSACYJNEJ

KURS PODSTAW DZIENNIKARSTWA I MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH w NTKS!

Drodzy Członkowie NTKS!

Zapraszamy serdecznie na KURS PODSTAW DZIENNIKARSTWA I MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH, organizowane przez nas dzięki dotacji z ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), który odbędzie się w trakcie kilku spotkań od końca października do początku grudnia (szczegółowe daty i godziny podamy wkrótce). Kurs kierowany jest do tych spośród naszych Członków, którzy chcieliby współtworzyć z nami biuletyn „Niederschlesische Informationen”, a także podwyższyć swoje kompetencje w zakresie redagowania tekstów i prowadzenia mediów społecznościowych. W programie przewidziane są bloki tematyczne:

 • redagowanie atrakcyjnych artykułów prasowych i wpisów w social mediach
 • zasady ortografii i interpunkcji niemieckiej, podstawowe błędy językowe popełniane przez Polaków piszących po niemiecku i jak ich unikać
 • podstawy fotografowania, obróbki zdjęć i planowania układu graficznego
 • podstawy prowadzenia strony internetowej
 • prawo autorskie oraz prawo dotyczące rozpowszechniania wizerunku w publikacjach prasowych i mediach społecznościowych.

Zajęcia będą się odbywały w siedzibie NTKS i zostaną poprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę (redaktorów niemieckich czasopism oraz specjalistów w dziedzinie grafiki komputerowej i social mediów).

Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt z biurem NTKS (zgłoszenia przyjmujemy do 20.10.2022) – osobiście, mailowo: biuro@ntks.pl lub telefonicznie – w celu zebrania grupy i ustalenia z Państwem terminu spotkań.

 

Warsztaty dla dzieci!

Z okazji odsłonięcia pomnika „Buddy Bär” przed Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu, który obrazuje symbolicznie związki Wrocławia z Berlinem, organizujemy warsztaty dla dzieci poświęcone Misiom z obu miast!

 

Comiesięczne zebranie Członków NTKS

Gala wręczenia stypendiów FRŚ

Na zaproszenie Prezesa Fundacji Rozwoju Śląska Pana Henryka Wróbla, dnia 08.10.2022 w Opolu w Sali Orła Białego w budynku Urzędu Marszałkowskiego odbyła się UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW FUNDACJI ROZWOJU ŚLĄSKA IM. J. KROLLA. Tę wspaniałą uroczystość swoim udziałem uświetnili Pan Poseł Ryszard Galla oraz Przewodniczący Zarządu VDG Pan Rafał Bartek.
Radością i dumą napawa nas fakt, że jednym spośród stypendystów jest syn Pana Witolda Hanak – Michał. To wyjątkowe wydarzenie zakończyło się utworem na skrzypce zagranym przez członkinię naszego Towarzystwa Julię Garbera.

Krystyna Kadlewicz

Przewodnicząca Zarządu NTKS Wrocław

 

„Poznajmy się lepiej!”

Październik rozpoczął się w NTKS z przytupem! W sobotę 1.10.2022 odbyły się aż trzy wydarzenia w ramach projektu „Lernen wir uns kennen!” (”Poznajmy się lepiej!”).

Zaczęło się od porannego spaceru po Ogrodzie Botanicznym, podczas którego nasi Członkowie mieli okazjęwysłuchać bardzo ciekawych opowieści dr Magdaleny Mularczyk, dotyczących historii Ogrodu, słynnychwrocławskich botaników, a także najpiękniejszych okazów roślin. Jak  widać na zdjęciach, pogoda i nastroje dopisały! Gośćmi specjalnymi były Panie Beata Janczewska i Julita Klask – nauczycielki języka niemieckiego z XIII LO we Wrocławiu.

 

 

 

Następnie, już w siedzibie NTKS przy ul. Saperów, spotkaliśmy się, aby wspólnie powitać jesień, porozmawiać i jeszcze lepiej się poznać. Zaszczyciły nas swoją obecnością Pani Joanna Bradke – Pełnomocniczka Wojewody Dolnośląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Pani Barbara Konduła – nauczycielka języka niemieckiego z IV LO we Wrocławiu.

Imprezie nadała tonu doskonała oprawa artystyczna. Po raz pierwszy w NTKS zawitał zespół tańca z Długołęki pod dyrekcją Pani Inezy Marszałek, który przepięknie wykonał suitę tańców śląskich. Publiczność była zachwycona, więc gorąco liczymy na kolejne wspólne przedsięwzięcia!

Z Raciborza przybył do nas duet „Tirol Band”. Waldemar Świerczek na akordeonie i jego córka Karolina na skrzypcach brawurowym wykonaniem porwali publiczność, która przyłączyła się do śpiewania tradycyjnych niemieckich i śląskich piosenek. Mało brakowało, żeby zebrani poderwali się z krzeseł do tańca na parkiecie!

 

 

Po przerwie na poczęstunek i kawę wystąpił Chór „Freundschaft” z Wałbrzycha z repertuarem niemieckich i śląskich pieśni w znakomitym wykonaniu. Na koniec artyści odśpiewali hymn „Gaudeamus Igitur” z uwertury Johannesa Brahmmsa, którą niemiecki kompozytor napisał specjalnie dla Uniwersytetu Wrocławskiego. Rok akademicki mamy więc zainaugurowany.

A co z najmłodszymi? – Oni również przywitali jesień! Na warsztatach językowo-plastycznych pod okiem Pani Małgorzaty Urlich-Kornackiej poznawali nazwy kolorów i zwierząt po niemiecku, rysowali, wyczarowali ludziki z kasztanów i żołędzi oraz papierowe łódeczki.

Impreza była ze wszech miar udana. Dziękujemy Artystom, Gościom i Członkom NTKS za wspaniałe spotkanie – do zobaczenia na kolejnych!

Projekt został sfinansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

Kursy niemieckiego

Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na kursach języka niemieckiego dla dzieci (poziom A1/A2) i dla dorosłych (poziomy A1/A2 oraz B1/B2). Zapraszamy serdecznie! Zgłoszenia przyjmujemy mailem (biuro@ntks.pl), telefonicznie (+48 71 361 42 36) lub osobiście, przy ul. Saperów 12. Koszt kursu to 200 zł za semestr, zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez 1,5 godziny.

„Poznajmy się lepiej!”

Zamieszczamy program wydarzenia, które odbędzie się już wkrótce, w sobotę 1.10.2022. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o zgłaszanie chęci udziału.

 

Dwa wydarzenia 1.10.2022!

W sobotę 1.10.2022 odbędą się dwa wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy:

 1. Ostatni spacer po Ogrodzie Botanicznym z cyklu spotkań z Panią dr Magdaleną Mularczyk, autorką wydanej przez NTKS książki „Ferdinand Albin Pax i dzieło jego życia”, która oprowadzi naszych członków po Ogrodzie i opowie o najpiękniejszych roślinach. Spotykamy się o godz. 10.00 przed wejściem do Ogrodu Botanicznego.
 2. Spotkanie w ramach projektu „Poznajmy się lepiej!” / „Lernen wir uns kennen!”, które tym razem odbędzie się w siedzibie Towarzystwa przy ul. Saperów 12 o godz. 16.00. W programie część artystyczna, poczęstunek, warsztaty dla dzieci. Szczegóły podamy wkrótce. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału osobiście, telefonicznie 71/361-62-06 lub 71/361-62-36 albo mailowo (biuro@ntks.pl).

Projekt jest finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Comiesięczne zebranie

Drodzy Członkowie NTKS! Pragniemy zaprosić Państwa na kolejne zebranie comiesięczne, które odbędzie się w środę 21.09.2022 o godz. 16.00. Cieszymy się na spotkanie!

Nagroda Kulturalna Śląska 2022

24. września 2022 w Staatstheater w Oldenburgu odbyło się uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii.

Jedną z tegorocznych Laureatek została Pani Agnieszka Ostapowicz – skrzypaczka, założycielka i dyrektor „Polsko-Niemieckiej Filharmonii Młodych” w latach 1999 – 2017, organizatorka koncertów, wystaw, festiwali i spotkań na rzecz dialogu polsko-niemieckiego.

Jesteśmy dumni z faktu, iż przez wiele lat nasze Towarzystwo utrzymywało owocną współpracę w zakresie działań kulturalnych prowadzonych przez Panią Agnieszkę Ostapowicz!

Nagrodę wręczyli Przewodniczący Jury, Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii Pan Boris Pistorius, oraz Pan Krzysztof Maj, który jest Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o Laureatach, Jurorach oraz przebiegu wydarzenia przeczytają Państwo w czasopiśmie „Schlesien. Śląsk” wydawanym przez Dolnosaksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Sportu, dostępnym również pod tym linkiem:

file:///C:/Users/Referent%20NTKS/Downloads/mi-kulturpreis-schlesien-2022-09-08-DRUCK.pdf

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie Krzyża Alberta I Wettyna, Króla Saksonii w Szczodrem (Sibyllenort) 

Szanowni Państwo, przekazujemy zaproszenie Pana Jörga Giesslera z Inicjatywy na rzecz Zachowania Dóbr Kultury Śląskiej dla wszystkich członków NTKS Wrocław. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 17.09.2022 o godz. 14:45. 

Einladung zur Neueinweihung des Albertkreuzes in Sibyllenort

 

7. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce

To już pojutrze! Już w najbliższą sobotę spotykamy się w Hali Stulecia na Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Prezentujemy zamieszczoną w tygodniku „Wochenblatt” mapkę z rozmieszczeniem poszczególnych stanowisk w Hali oraz szczegółowy program. Do zobaczenia w sobotę – obecność obowiązkowa!

VII Kulturfestival 2022 – program PL

Zebranie ws. kursów języka niemieckiego w semestrze zimowym

Zapraszamy Państwa na spotkanie organizacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych udziałem w kursach języka niemieckiego, które rozpoczną się w październiku.

 • Zebranie dla rodziców dzieci odbędzie się we wtorek 27.09.2022 o godz. 18.00
 • Zebranie ws. kursów dla dorosłych odbędzie się w środę 28.09.2022 o godz. 18.00

Na zebraniach zostaną ustalone terminy i podział na grupy. Do zobaczenia!

Od października wznawiamy również Grupę Konwersacyjną dla zaawansowanych, którą prowadzi Pani Bernadeta Szyszka. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w 3. środę każdego miesiąca w godz. 17.30 – 20.00 w siedzibie Towarzystwa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

 

VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce

UWAGA, UWAGA !!! Przypominamy i zapraszamy na 7. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 10.09.2022 we wrocławskiej Hali Stulecia!

 

 

„Architektura opowiada historię”

20.08.2022 miała miejsce kolejna odsłona cyklu „Architektura opowiada historię”. Tym razem uczestnicy organizowanego przez NTKS projektu mieli okazję zwiedzić Zamek Grodno i okoliczne miejscowości: Jedlinkę, Zagórze Śląskie oraz Zamek Książ. Po ubiegłorocznym wyjeździe w Karkonosze, który odbył się w ramach tego cyklu, zgłosiło się bardzo wielu chętnych, w tym – co szczególnie nas cieszy – rodziny z dziećmi w różnym wieku. Termin wyjazdu ustalony został na okres szkolnych wakacji letnich, tak aby również nasi najmłodsi Członkowie mogli w nim uczestniczyć. Obecni byli przedstawiciele czterech pokoleń naszego Towarzystwa, co widać na zdjęciach.

Realizacja przedsięwzięcia przebiegła zgodnie z planem. Mimo niekorzystnej prognozy pogody, mieliśmy szczęście – przez cały czas dopisywała nam przepiękna, letnia aura, a jedynie na koniec pokropiło nieco deszczem. Nie wpłynęło to jednak zupełnie na atmosferę w grupie, która przez cały czas była radosna, przyjacielska i pełna spontaniczności.

Po Zamku Grodno i okolicznych miejscowościach oprowadził nas znakomicie przewodnik Pan Marek Stankiewicz, który oprócz historycznej wiedzy o regionie, podzielił się z nami wieloma ciekawostkami, a także opowiedział nam o aktualnym życiu i perspektywach rozwoju zwiedzanych miast i miasteczek.

Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy projektu wyrazili na koniec swoje wielkie zadowolenie i pytali licznie: „to kiedy będzie następny raz?”, co bardzo nas cieszy i daje motywację do przygotowywania kolejnych wydarzeń dla Członków NTKS.

Wśród obecnych na wyjeździe ogłosiliśmy konkurs na krótką relację z tego wydarzenia. Najlepsze zostaną opublikowane w kolejnym numerze biuletynu „Niederschlesische Informationen”!

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

Wycieczka do Biedrzychowic

16.08.2022 odbyła się wycieczka zorganizowana przez Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku, na którą zaproszeni zostali Seniorzy z wrocławskiego NTKS. Razem z członkami Mniejszości Niemieckiej z Opola wybrali się do Biedrzychowic (Friedersdorf), wsi położonej na ziemi prudnickiej, w Kotlinie Raciborskiej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić skansen „Farska Stodoła”, w którym można zobaczyć dawne wnętrza obejść typowe dla ziemi opolskiej. W wyremontowanej w roku 2002 stodole mieszczą się zabytkowe sprzęty, meble, narzędzia, naczynia, dekoracje, a także regionalne stroje i archiwalne fotografie. Kustosz Pani Róża Zgorzelska oprowadziła gości po terenie Muzeum i opowiedziała o życiu dawnych mieszkańców tych ziem. Zwiedzający posilili się żurkiem podanym w gospodzie należącej do „Farskiej Stodoły”.

Dziękujemy serdecznie Towarzystwu Dobroczynnemu Niemców na Śląsku za zaproszenie!

Wizyta gości z Lipska

3.08.2022 odwiedzili nas aplikanci z Wyższego Sądu Krajowego w Lipsku. W trakcie trwającego tydzień pobytu we Wrocławiu przyglądali się pracy wrocławskich instytucji, a przy okazji poznawali nasze miasto, które bardzo im się spodobało. Przewodnicząca NTKS Pani Krystyna Kadlewicz opowiedziała im o działalności Towarzystwa oraz przybliżyła aktualną sytuację Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Dziękujemy za miłe spotkanie!

Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce!

Niezmiernie miło nam ogłosić, że w sobotę 10. września 2022 we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się 7. edycja Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce! W programie całe mnóstwo atrakcji: koncerty, występy zespołów ludowych, wystawy, punkty informacyjne organizacji Mniejszości Niemieckiej oraz partnerów z Niemiec, warsztaty, konkursy, a także gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży. Festiwal to znakomita okazja do spotkań, rozmów, wymiany pomysłów i dobrej zabawy!

Nasze Towarzystwo również zaprezentuje swoją działalność podczas Festiwalu na stoisku w Hali Stulecia.

W imieniu Organizatora – Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen – serdecznie zapraszamy.  Do zobaczenia!

→ Link do ulotki Festiwalu, zawierającej program: Kulturfestival – Faltblatt

Wystąpią m. in.:

 • Blasorchester Kotullin
 • Blasorchester Zülz und Blasorchester DFK Nesselwitz
 • Jugendblasorchester Leschnitz / Kaprys
 • Andrea Rischka
 • Solidaris Brass
 • Tanzgruppe „Dialog”
 • Die lustigen Oberfranken
 • Neidenburger Chor der deutschen Minderheit
 • The Off Destination – Das Aus-Ziel
 • Teilnehmer des Gesangscamps
 • Chor Freundschaft aus Waldenburg
 • Tanzgruppe „Lenschczok“
 • Gruppe „Mikołajczanki”
 • Glogovia Brass und Zuzanna Herud
 • Glatzer Sänger
 • Tanzgruppe „Tworkauer Eiche”
 • Close2Jazze
 • Männerchor
 • Aneta & Norbert
 • Tanzgruppe „Palanok” aus der Ukraine
 • Chor „Singende Herzen” aus der Ukraine
 • Stars des Abends: Anna-Carina Woitschak und Stefan Mross

Wizyta uczestników Forum UNNA

W środę 27. lipca 2022 gościliśmy kolejną grupę z Niemiec w ramach Forum UNNA. Jego uczestnicy wzięli udział w wyjeździe studyjnym prowadzonym przez Panią Małgorzatę Urlich-Kornacką pod hasłem „Aus Breslau wird Wroclaw – Eine europäische Stadt erfindet sich neu”. Spotkanie w siedzibie Towarzystwa było jedynym z głównych punktów programu. Przewodnicząca NTKS Pani Krystyna Kadlewicz przedstawiła Gościom sytuację mniejszości niemieckiej we Wrocławiu, opowiedziała również o historii i aktualnej działalności Towarzystwa. Dziękujemy serdecznie za ciekawe spotkanie!

Zaproszenie na prelekcję

Drodzy Członkowie i Sympatycy NTKS, a także Miłośnicy historii Wrocławia!

Zapraszamy Państwa serdecznie na wykład „Historia Zimpel/Sępolna (do 1945)”, zorganizowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, który zostanie wygłoszony przez Pana Stanisława Żółkiewskiego, długoletniego mieszkańca Sępolna, zbieracza i badacza obszaru Zimpel (1287-1945).

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 30. lipca 2022 o godz. 16.00 w zabytkowym drewnianym kościółku św. Jana Nepomucena na terenie Parku Szczytnickiego.

Wycieczka!

 

Lato w NTKS Wrocław

 

 

Sprawozdanie Zarządu NTKS Wrocław z działalności w roku 2021

Dla wszystkich chętnych zamieszczamy Sprawozdanie za rok 2021, które zostało odczytane na Zebraniu Rocznym Członków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu 18.06.2022 r.

 

Wycieczka do Biedrzychowic dla Seniorów NTKS Wrocław

Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku organizuje jednodniowy wyjazd dla Seniorów do Muzeum „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach, który odbędzie się we wtorek 16.08.2022 r. Dla członków NTKS Wrocław przyznano 10 miejsc. Zgodnie z przesłanym regulaminem, w wyjeździe mogą wziąć udział osoby urodzone przed rokiem 1956. Opłata wynosi 20 zł, Organizator zapewnia transport, przewodnika w Muzeum oraz poczęstunek.

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmujemy do 25.07.br.

 • telefonicznie (71 361 62 06, 71 361 62 36)
 • mailowo (biuro@ntks.pl)
 • osobiście, przy ul. Saperów 12

Przy zgłoszeniach prosimy KONIECZNIE podać aktualny numer telefonu do kontaktu.

 

🇩🇪 Kursy języka niemieckiego – I semestr 2022/2023

🔔 Drodzy Członkowie/Członkinie NTKS!
Informujemy, że rusza nabór na semestr zimowy nauki języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych!
Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisywania się, mamy grupy o różnych poziomach znajomości języka.
Czekamy na Państwa zgłoszenia osobiste, mailowe (biuro@ntks.pl) lub telefoniczne +48 71 361 62 06, +48 71 361 62 36.

 

Najnowszy numer „Niederschlesische Informationen”

Drodzy Członkowie, Sympatycy i Sympatyczki,

ukazał się nowy numer „Niederschlesische Informationen”!

Zanim jeszcze trafi do Waszych rąk w wersji papierowej, tutaj możecie zapoznać się z wydaniem online https://issuu.com/dskg-breslau-ntks/docs/ni_juli_2022_e-ausgabe 

Życzymy miłej lektury!

Publikacja jest wydawana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

30-lecie Fundacji Rozwoju Śląska

Dnia 23.06.2022 odbyła się w Opolu bardzo piękna uroczystość 30-lecia działalności Fundacji Rozwoju Śląska, na którą spośród członków NTKS Wrocław zaproszeni zostali Pan Friedrich Petrach, Pani Przewodnicząca Krystyna Kadlewicz oraz Pani Renata Zajączkowska.

Za pełną sukcesów pracę Fundacji, przynoszącą pożytek bardzo wielu osobom, przedsiębiorstwom, jak również organizacjom Mniejszości Niemieckiej, dziękowali przedstawiciele urzędów i instytucji, a gratulacjom towarzyszyły dyplomy, podarunki i wspaniałe letnie bukiety.

Podczas uroczystości odznaczeniami uhonorowano osoby zasłużone. Wyjątkowo podniosłym aktem było wręczenie Panu Fryderykowi Petrachowi Złotej Odznaki „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” przez Pana Tytusa Czartoryskiego, który jest Radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Przewodniczącym Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wizyta gości z Forum UNNA

W środę 22. czerwca 2022 w naszej siedzibie NTKS miało miejsce kolejne spotkanie w ramach Forum UNNA. Poprowadziła je Przewodnicząca Krystyna Kadlewicz. Z różnych rejonów Niemiec przybyli do nas goście zainteresowani mniejszością niemiecką we Wrocławiu, jej historią i aktualną działalnością.

Obok wielu ważnych informacji, szczególnie przypadła im do gustu wystawa strojów ludowych ze zbiorów Pani Przewodniczącej, jak również pomidory wyhodowane przez dzieci w ramach projektu „Mój Mini Ogród”.

Zakończenie kursów językowych

W poniedziałek, 20.06.2022 uczestnicy kursów j. niemieckiego spotkali się w naszej siedzibie, aby uroczyście zakończyć semestr letni. Z dumą i radością odebrali certyfikaty ukończenia kursu. Cieszą się już na spotkania z tym językiem w kolejnym semestrze.

Wizyta z Bundestagu

W poniedziałek delegacja członków niemieckiego Bundestagu odwiedziła siedzibę DSKG we Wrocławiu. Christoph de Vries, Michael Meister i Sven Oole zostali przywitani przez Krystynę Kadlewicz i Witolda Hanak z Zarządu DSKG oraz Zbigniewa Krzywańskiego i poinformowani o aktualnej sytuacji mniejszości niemieckiej w mieście. Gościem był także Igor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce, który poinformował posłów o działalności mniejszości ukraińskiej we Wrocławiu i sytuacji rodaków, którzy uciekli z terenów objętych wojną. Swoją obecnością zaszczycił nas również nowy prezes VdG Rafał Bartek.

Roczne Zebranie Sprawozdawcze

Drodzy Członkowie NTKS-Wrocław,

przypominamy o Rocznym Zebraniu Sprawozdawczym Członków NTKS-Wrocław, które odbędzie się w sobotę 18. czerwca 2022 o godz. 10.00 w siedzibie Towarzystwa przy ul. Saperów 12 we Wrocławiu.

Konieczne jest potwierdzenie udziału do dnia 14. czerwca 2022.

 

Najbliższe wydarzenia w NTKS

 • W drugiej połowie czerwca odbędą się uroczyste zakończenia kursów języka niemieckiego.
 • 20. sierpnia 2022 odbędzie się wycieczka na Zamek Grodno w ramach cyklu „Architektura opowiada historię”.

Szczegółowe informacje podamy wkrótce.

 

Radość, muzyka i jubileusze –
w NTKS nareszcie razem!

W sobotę, 21 maja, w Niemieckim Towarzystwie Kulturalno-Społecznym odbyło się coroczne święto majowe „Maikranz”. Członkowie Towarzystwa i zaproszeni Goście przybyli licznie do ogrodu, aby wspólnie przywitać wiosnę. W tym roku wydarzeniu przyświecało motto „Maikranz 2022 – rok jubileuszy”.  30 lat świętowała grupa Heimatsänger, a  nasza Organizacja wspominała 65 lat swojego istnienia.Nasza zasłużona Członkini p. Steffi Wróbel została uhonorowana przez zastępczynię konsula generalnego Panią Janę Orlowski dyplomem uznania ambasadora Niemiec za swoją długoletnią aktywność na rzecz Mniejszości Niemieckiej oraz za wkład w rozwój polsko-niemieckiego dialogu.
Powitaliśmy też uroczyście w naszym gronie nowych Członków i Członkinie, wydając im legitymacje członkowskie.

 

Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

Warsztaty kwiatów dla dzieci

W piątek 13 maja nasza nauczycielka języka niemieckiego Aleksandra Rozum poprowadziła warsztaty
z dziećmi uczestniczącymi w naszych kursach językowych. Dzieci wspólnie tworzyły kwiaty na nasz
„Maikranz”, który odbędzie się w sobotę 21 maja.

 

Konversationstreffen

 

„Podchody – Ślady niemieckie we Wrocławiu”

We wtorek 25 uczniów Liceum IV wybrały się na poszukiwanie niemieckich śladów we Wrocławiu, w ramach projektu BJDM „Stadtralllye”. Po starcie w Biurze Saksonii we Wrocławiu, grupy wyruszyły z mapami i listą pytań. Stare napisy na budynkach, znakach czy pomnikach dostarczyły informacji o niemieckiej historii miasta. Na koniec, u nas, uczestnicy dowiedzieli się wielu rzeczy o mniejszości niemieckiej we Wrocławiu oraz otrzymali nagrody i dyplomy.

Projekt został sfinansowany przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa).

 

Zaproszenie dla wszystkich Członków NTKS

Miesięczne Spotkanie Członków NTKS odwołane

Drodzy Członkowie NTKS Wrocław,
uprzejmie informujemy, że zaplanowane na dzień 11.05.2022 Miesięczne Spotkanie Członków NTKS z przyczyn od nas niezależnych zostało odwołane.

Serdecznie dziękujemy!

Z radością informujemy, że w ostatnim czasie zostały podpisane umowy pomiędzy NTK-S we Wrocławiu a MSWiA (Wydział Mniejszości Narodowych i Etnicznych) na wsparcie finansowe następujących projektów w 2022 roku:
– działalność naszej grupy śpiewaczej „Heimatsäger”
– wydanie naszego biuletynu „Niederschlesische Informationen”
– zatrudnienie pracownika merytorycznego
Dzięki otrzymanemu wsparciu będziemy mogli kontynuować naszą działalność na rzecz Mniejszości Niemieckiej związanej z naszym Towarzystwem.

Warsztaty Wielkanocne

W sobotę 09 kwietnia w ramach działalności Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego odbyły się poprowadzone przez p. E. Bugajską i p. A. Rozum warsztaty Wielkanocne. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z niemiecką tradycją wielkanocną a także słownictwem z obszaru Wielkanocy. Wspólnie graliśmy w Bingo, stworzyliśmy plakat a także palmy wielkanocne. Całość dopełniła ciepła herbatka i smakołyki. To wspaniałe spotkanie było okazją nie tylko do poszerzenia znajomości języka niemieckiego, lecz również możliwością przyjemnego spędzenia przedpołudnia. Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za przybycie i życzymy kolejnych kreatywnych pomysłów oraz Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

 

Konwersacje

 

 

 

 

 

Konwersacje

Comiesięczne zebranie i wykład Amaryllis

W dniu 23.03. członkowie DSKG spotkali się na comiesięcznym zebraniu. Dodaktowo odbyła się druga część wykładu Krystyny Kadlewicz na temat wyjątkowej rośliny: Amaryllis. Nasza przewodnicząca przyniosła również kilka egzemplarzy dla lepszej ilustracji.

Miesięczne Zebranie Członków pod znakiem Dnia Kobiet

W dniu 11 marca Zarząd NTKS we Wrocławiu zaprosił członków na Miesięczne Zebranie. Członkowie licznie przybyli na spotkanie i wykorzystali tę okazję do rozmów i dyskusji. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w dniu 8 marca przewodnicząca Krystyna Kadlewicz wspomniała zmarłe kobiety, które za życia wniosły istotny wkład w działalność NTKS Wrocław.

Po krótkiej przerwie przy kawie i pysznym cieście manager kultury ifa, Julian Schorr, wygłosił wykład na temat czterech ważnych kobiet w historii Niemiec. Celowo nie miała to być liniowa historia ruchu kobiet w Niemczech. W ramach takiego wydarzenia trudno byłoby też wybrać cztery najważniejsze kobiety w historii Niemiec i – patrząc obiektywnie – nie byłoby to w ogóle możliwe. Prelegent kierował się własnym wyborem, przy czym pewną rolę odgrywał również czynnik rozrywkowy. Jednak koniecznie musiała się tu znaleźć Edyta Stein, ponieważ Rada Miejska Wrocławia ogłosiła rok 2022 Rokiem Edyty Stein. Jeśli chodzi o kulturę, sport i rozrywkę, członkowie dowiedzieli się więcej o laureatce literackiej Nagrody Nobla Hercie Müller, utytułowanej łyżwiarce figurowej Katarinie Witt i piosenkarce Helene Fischer, które silnie zaznaczyły swoją obecność w świadomości społecznej w Niemczech.

Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

 

 

 

Bal karnawałowy dla dzieci

W sobotę, 26 lutego, w Niemieckim Towarzystwie Kulturalno-Społecznym, odbyło się wspaniałe wydarzenie – bal karnawałowy dla dzieci. Uczestniczyły w nim dzieci uczęszczające na kurs j. niemieckiego w Towarzystwie, a także dzieci członków naszej Organizacji. Prowadzącymi to wydarzenie były nauczycielki języka niemieckiego, p. Aleksandra i p. Marzena.

Bal karnawałowy rozpoczął się przywitaniem dzieci, które ubrane w przepiękne kostiumy przedstawiały się, a także opisywały za kogo się przebrały. Jak widać na załączonych zdjęciach, nasi najmłodsi kursanci prezentowali się wspaniale!

Dzieci poznawały nowe słowa niemieckie, dowiedziały się skąd pochodzi tradycja świętowania karnawału, jakie są inne określenia na to święto, a także jak świętuje się je w różnych regionach Niemiec.

W trakcje imprezy dzieci wzięły udział w licznych zabawach tj. zabawa w krzesła, taniec na gazecie i z balonem oraz wyścigi na dywanach. Oprócz tego uczestnicy zatańczyli ciekawy układ do utworu „Tschu Tschu Wa”. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji okazała się piñata, którą dzieci miały za zadanie rozbić aby dostać się do znajdujących się tam cukierków.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w tak wspaniałej imprezie, która przyniosła nam wiele radości. Jednocześnie zachęcamy dzieci do uczestnictwa w kursach językowych organizowanych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne, podczas których mają okazję nie tylko uczyć się języka i poznawać niemiecką kulturę, lecz także brać udział w tak interesujących wydarzeniach!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kursy języka niemieckiego – II semestr 2021/2022

Drodzy Członkowie/Członkinie NTKS!

Informujemy, że ruszył nabór na semestr letni nauki języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych!
Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisywania się, mamy grupy o różnych poziomach znajomości języka.

Czekamy na Państwa zgłoszenia osobiste, mailowe (biuro@ntks.pl) lub telefoniczne +48 71 361 62 06.

 

 

Wieczór autorski i projekt „Breslau rezitiert”

W środę (02. lutego) autorka Roswitha Schieb zabrała nas w literacką podróż po Wrocławiu. Odbyliśmy, sięgając do tekstów z Literackiego Przewodnika po Wrocławiu siedem spacerów po tym mieście. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji ukazania się trzeciego, poprawionego i zaktualizowanego wydania tej publikacji, a wstęp do czytania stanowił projekt „Wrocław recytuje”. Teksty z książki, napisane przez byłych studentów prawie 300-letniej uczelni, były recytowane lub czytane na głos przez aktualnych studentów w istniejących jeszcze oryginalnych miejscach. Całość poprowadziła literaturoznawczyni prof. dr Monika Wolting. W imieniu Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Niemieckiego Forum Kultury Europa Wschodnia pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom.
Projekt powstał przy wsparciu Konsulat Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Planowane wydarzenia na ten rok

Szanowni członkowie NTKS Wrocław, drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszej organizacji,
przedstawiamy plan na bieżący rok z nadzieją na pełną możliwość jego realizacji.

15.01.2022
Koncert noworoczny
26.02.2022
Kostiumowy Bal Karnawałowy dla dzieci
11.03.2022
„Słynne kobiety w historii narodu Niemieckiego”
spotkanie z prelekcją i poczęstunkiem z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
23.03.2022
Zebranie Członków NTKS
09.04.2022
Tradycje wielkanocne w regionach Śląska – prelekcja.
Warsztaty dla dzieci i dorosłych „Zajączki, malowanki, wycinanki”
11.05.2022
Zebranie Członków NTKS Wrocław
21.05.2022
„Maikranz” z warsztatami dla dzieci
Wieczór recytatorsko—muzyczny
11.06.2022
 Zebranie roczne członków NTKS Wrocław
Druga połowa czerwca 2022
Uroczyste zakończenie kursów językowych
Lipiec
Kolonie letnie
Realizacja uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju
20.08.2022
Projekt z cyklu „Architektura opowiada historię”
Zamek Grodno
07.09.2022
Zebranie Członków NTKS Wrocław
Plener plastyczny -warsztat z cyklu „Architektura opowiada historię”
Nasze wspomnienia z wycieczki do Zamku Grodno
10.09.2022
Udział w uroczystości 7. Kulturfestival der deutschen Minderheit w Hali Stulecia
12.09.2022
Zebranie informacyjno-organizacyjne dla kandydatów na kolejny rok
nauki j. niemieckiego
24.09.2022
Wydarzenie z cyklu „Poznajmy się lepiej!”
08.10.2022
Projekt z cyklu „Architektura opowiada historię”
Zamek Książ
13.11.2022
Obchody „Volkstrauertag” w Nadolicach
17.12.2022
godz. 13.00 dla dzieci warsztaty i spotkanie z Mikołajem
godz. 14.00 dla wszystkich Członków spotkanie Adwentowe z poczęstunkiem i koncertem
30.12.2022
Koncert sylwestrowy w NTKS

UWAGA!
NTKS Wrocław zastrzega sobie zmianę terminu wydarzenia lub jego odwołanie w związku z sytuacją epidemiczną lub z niewystarczającą liczbą zgłoszonych uczestników.

 

Przegląd roku 2021

Szanowni Państwo,

Rok 2021 był dla nas wszystkich bardzo trudny. Mając świadomość tych, niekiedy wręcz dramatycznych przeżyć, które dotknęły również naszych Członków, chcielibyśmy w punktach podzielić się relacją z najważniejszych wydarzeń mijających 12 miesięcy zrealizowanych przez NTKS we Wrocławiu:

· Systematycznie prowadzone były kursy j. niemieckiego dla dzieci i dorosłych, oraz raz w miesiącu spotkania konwersacyjne dla Członków Towarzystwa. W zależności od panujących przepisów w formacie stacjonarnym lub on-line. Dodatkowo zaproponowaliśmy wiele konkursów online dla dzieci, m.in. konkurs na „Najpiękniejsze słowa niemieckie” oraz „Wiosna 2021”.

· Grupa Heimatsänger odbywała próby i aktywnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach organizowanych w naszej siedzibie i uroczystościach innych organizacji. Braliśmy udział między innymi w przeglądzie twórczości śpiewaczej Beati Cantores w Szczawnie Zdroju

· Zacieśnialiśmy kontakty z innymi organizacjami mniejszości narodowych i etnicznych we Wrocławiu między innymi poprzez udział w corocznym wydarzeniu pt. „Kutia”, gdzie nasi Członkowie przygotowali potrawy śląskie i wystąpili w strojach ludowych z regionu Dolnego Śląska.

· Zorganizowaliśmy dwa bardzo ciekawe projekty „ Mój mini ogród” oraz „Dworce i koleje we Wrocławiu – historia i architektura” . Oba projekty trwały kilka miesięcy i cieszyły się dużą popularnością.

· 29.05.2021 zaprosiliśmy naszych Członków i gości na cykliczne powitanie wiosny w naszym ogrodzie czyli na„ Maikranz”.

· 16.07.2021 świętowaliśmy jubileusz rejestracji naszego Towarzystwa jako samodzielnej organizacji. Znany artysta wprowadził nas w magiczny świat dźwięków fletni pana, a wieczorem, w oświetlonym ogrodzie, spędzaliśmy czas na pogawędkach i zwyczajnym byciu razem.

· Spotykaliśmy się, w reżimie sanitarnym, z odwiedzającym nas grupami młodzieży i dorosłych z Polski i Niemiec. Na spotkaniach przedstawialiśmy historie naszej organizacji i zarys naszej aktywności

· Zgodnie ze Statutem NTKS odbyło się kilka spotkań miesięcznych (w zależności od sytuacji pandemicznej), a 21.08.21 odbyło się Roczne Zebranie Sprawozdawcze Członków, na którym Zarząd przedstawił sprawozdania ze swojej działalności oraz finansową sytuację Towarzystwa, członkowie udzielli absolutorium Zaządowi.

· 09.10.2021 odbył się przepiękny spacer po Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym z autorką wydanej w 2020 roku książki o profesorze Ferdynandzie Paxie, Panią Magdaleną Mularczyk.

W tym samym dniu zaprosiliśmy naszych Członków i przedstawicieli innych mniejszości narodowych i etnicznych, oraz gości z Urzędu Marszałkowskiego na rejs statkiem „Wratislavia”po Odrze w ramach cyklu „Poznajmy się lepiej!”. Piękna jesienna aura współgrała ze wspaniałą atmosferą spotkania.

· 16.10.2021 w siedzibie NTKS grupa muzyczno-kabaretowa z Düsseldorfu zaprezentowała pełen energii i wigoru swój program artystyczny, przy którym uczestnicy radowali się do późnych godzin wieczornych.

· 06.11.2021 zorganizowaliśmy wycieczkę w Karkonosze, w ramach cyklu „Laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska”. Towarzyszyła nam przepiękna, jesienna pogoda, zwiedziliśmy wiele wspaniałych zabytków, dzięki ciekawym opowieściom przewodników poszerzyliśmy naszą wiedzę i odkryliśmy prawdziwe perełki na mapie naszego regionu. Finałem był smaczny poczęstunek w restauracji –muzeum „ U Ducha Gór”. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i pytali kiedy kolejny raz wyjedziemy.

· Jak co roku w listopadzie przedstawiciele naszego Towarzystwa zapalili znicze na grobach żołnierzy niemieckich spoczywających na cmentarzach we Wrocławiu, a 13.11.2021 nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach w Nadolicach.

· Wiele miesięcy trwały prace nad dokumentem- książką, potwierdzającym wieloletni wkład członków naszego Towarzystwa w pielęgnowanie grobów żołnierzy niemieckich pochowanych na cmentarzach we Wrocławiu. Publikacja ukazała się w końcu października 2021. Uwieńczeniem projektu było spotkanie autorskie z p. Joanną Giel w listopadzie 2021.

· 18.12.2021 odbyły się dla dzieci warsztaty adwentowo-mikołajkowe, a coroczne radosne spotkanie adwentowe dla wszystkich naszych członków przenieśliśmy, z uwagi na rozwijającą się pandemię, na 15.01.2022. W udekorowanej świątecznie przez dzieci sali naszego Towarzystwa spotkaliśmy się w przyjemnej atmosferze, a blasku temu spotkaniu dodała niezwykle utalentowana Andrea Rischke, która swoim głosem wprowadziła wszystkich w radosny, noworoczny nastrój. Na koniec rozdaliśmy świąteczne upominki wszystkim uczestnikom wydarzenia. Wspólnym rozmowom przy kawie i ciastach nie było końca.

· Jak w poprzednich latach, także i w 2021, zgodnie z założonymi terminami, wydaliśmy 2 numery naszego biuletynu „Niederschelsiche Informationen”. Szczególnie dbaliśmy też cały rok o naszą stronę internetową oraz profil na FB, gdzie publikujemy wszelkie informacje o naszej działalności. Wspomagamy również publikacje biuletynu parafii katolickiej mniejszości niemieckiej we Wrocławiu –„Heimatbote”.

· W trakcie całego roku trwały prace przygotowawcze do kompleksowego remontu naszej siedziby na poziomie -1. Prace związane są z katastrofalnym technicznym stanem budynku z powodu wilgoci. Przeprowadziliśmy również, pod okiem specjalistów, wiele prac w ogrodzie, który jest dla nas chlubą. W miesiącach jesiennych podcięliśmy kilka drzew oraz wycięliśmy takie, które chorowały. Zakupiliśmy również wiele sprzętu, który umożliwił nam, organizowanie wydarzeń plenerowych w ogrodzie.

Jesteśmy niezmiennie wzruszeni faktem, że pomimo tak trudnego czasu, dzięki wsparciu naszych aktywnych Członków, staraniom naszych pracowników, działaniom Zarządu oraz dotacjom z VdG, FRŚ, Konsulatu i MSWiA mogliśmy zrealizować tak wiele, żeby dodać sił i wzmocnić nadzieję na lepszy czas. Liczymy, że rok 2022 będzie równie bogaty w wydarzenia, a wszyscy Państwo będą mogli bez przeszkód w nich uczestniczyć.

Zarząd NTKS Wrocław

🎶 Ogłoszenie Zarządu Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społeczne

Osoby kochające muzykę, lubiące śpiewać, serdecznie zapraszamy do naszej kameralnej grupy śpiewaczej „Heimatsänger”. W repertuarze tradycyjne pieśni ludowe i okolicznościowe. Spotkania Grupy odbywają się w naszej siedzibie raz w tygodniu, w bardzo miłej atmosferze. Często występujemy i uczestniczymy w konkursach, przeglądach i festiwalach.
Dane kontaktowe: biuro@ntks.pl, Tel. 71 361 62 06

Szanowni Państwo,

nasze Towarzystwo planuje na kwiecień 2022 zorganizowanie wystawy strojów tradycyjnych ze Śląska. Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej inicjatywy. Jeśli posiadają Państwo stroje lub części garderoby, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli Państwo zechcą przekazać je na rzecz NTKS lub wypożyczyć tylko do wystawy.
Dane kontaktowe: biuro@ntks.pl, Tel. 71 361 62 06

Odczyt online i prezentacja wideo w dniu 02.02.2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Literackim Przewodniku po Wrocławiu autorka Roswitha Schieb zabierze nas na siedem spacerów po mieście, które było i jest miejscem pracy ważnych pisarzy. Z okazji ukazania się trzeciego, poprawionego i zaktualizowanego wydania książki, Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), Niemieckie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski/Breslau oraz Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zapraszają na czytanie oraz prezentację projektu „Wrocław recytuje”. W oryginalnych miejscach, które jeszcze istnieją, obecni studenci będą recytować fragmenty tekstów napisanych przez byłych studentów tej prawie 300-letniej uczelni. W nagraniach wideo powstanie obraz, który łączy przeszłość z teraźniejszością.

Moderacja: prof. dr Monika Wolting (Uniwersytet Wrocławski)

Kiedy? 02.02.2022, godz. 17:00

Gdzie? Online przez Zoom https://bit.ly/breslau_rezitiert
Meeting-ID: 854 8066 9770 / Kod identyfikacyjny: 146677

Środki na naukę języków mniejszości w szkołach

W związku z ostatnimi decyzjami politycznymi, dotyczącymi zmniejszenia finansowania na naukę języków mniejszości w szkołach, 21.01.2022 wystosowaliśmy następujące Pismo do lokalnych polityków Zjednoczonej Prawicy.

Ogłoszenie o pracę

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu  – organizacja skupiająca Mniejszość Niemieckąposzukuje KSIĘGOWEJ na 1/2 etatu.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 71 3616206 i 71 3616236 lub e-mailowy na adres biuro@ntks.pl

Na zgłoszenia czekamy do końca lutego 2022.

 

Spotkanie Noworoczne

15.01.2022 odbył się w naszej siedzibie niezwykły koncert w ramach projektu „Künstlerischer Abend mit Musik und Literatur für die Mitglieder DSKG”, na którym Członkowie naszego Towarzystwa mieli okazję wspólnie i z radością przywitać Nowy Rok!

O świąteczno-noworoczną atmosferę zadbała utalentowana artystka Andrea Rischka, która swoim głosem nie tylko zachwyciła słuchaczy, ale zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania!

Również członkinie naszej grupy Heimatsänger wystąpiły i zaprezentowały przygotowany specjalnie na tę okazję wesoły utwór.

Uczestnicy wydarzenia byli bardzo zadowoleni i wspólnie, podczas rozmów przy kawie i ciastku, planowali już kolejne spotkanie!

Projekt finansowany ze środków Konsulatu RFN

Koncert Noworoczny w Szczawnie Zdroju

Z wdzięcznością za zaproszenie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu, na Koncert Noworoczny w Szczawnie Zdroju w dniu 7.01.2022 r., odnotowujemy, iż nasze Towarzystwo reprezentowała grupa „Heimatsänger”, a występ naszej członkini, Julii Gabery, zachwycił publiczność.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu MSWiA RP.

 

 

Kondolencje

W ostatnich dniach dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.
Odeszła Urszula Spałka, wieloletnia Dyrektorka XIII LO we Wrocławiu.

Przesłaliśmy do społeczności szkolnej poniższe kondolencje:

 

Muzycznie witamy Nowy Rok

Szanowni Państwo,
Zapraszamy serdecznie naszych Członków na muzyczne powitanie Nowego Roku! 🎼
Z radością informujemy, że planowane na 18.12.2021 coroczne spotkanie świąteczne, które z uwagi na panującą sytuację epidemiczną zostało odwołane,
odbędzie się w sobotę 15.01.2022 o godz. 14.00.
☝️ UWAGA! W związku z wprowadzonymi regulacjami związanymi z organizacją imprez masowych wymagane jest zgłoszenie chęci uczestnictwa ☝️
👉 mail: biuro@ntks.pl lub telefon: 71 361 62 06 / 71 361 62 36. Zgłoszenia przyjmujemy do 13.01.2022.