2020

Wydarzenia

Quiz Bożonarodzeniowy online

5 dni przed Świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia 2020 r., Madeleine Hartmann, manager kultury z ifa przy NTKS oraz Ludmiła Kurowska, była pracownica NTKS i nauczycielka języka niemieckiego, zorganizowały quiz online z ciekawymi i zabawnymi pytaniami na temat świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Uczestnicy poznali różne ciekawostki związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Był też nawet zwycięzca!

 

 

Piękne widoki ze statku!

Podczas naszego jesiennego rejsu edukacyjnego po Odrze w ostatnią sobotę września (26.09.2020), dowiedzieliśmy się więcej o historiach, które wydarzyły się nad brzegiem rzeki a na pokładzie w promieniach słońca cieszyliśmy pięknymi widokami i wesołym towarzystwem.

Projekt odbył się w ramach cyklu Begegnungsstättenarbeit 2020 i jego źródłem finansowania były środki otrzymane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Zdjęcie: NTKS

 

 

Z Wrocławia na Księżyc

W lutym zorganizowaliśmy wydarzenie „Z Wrocławia na Księżyc – kosmiczne podróże wczoraj i dziś”. Różne formaty zostały zaprojektowane tak, aby przekazać młodym Polakom lokalną niemiecką historię, a jednocześnie dać wgląd w przyszłość podróży kosmicznych.

Wystawa naświetliła początki tematyki podróży kosmicznych we Wrocławiu; berliński autor i dziennikarz muzyczny, Wolf Kampmann, przedstawił swój najnowszy projekt literacki, powieść „Rakieta“, a młoda inżynier, Justyna Pelc, referowała jego wykład, opowiadając o aktualnym i przyszłym rozwoju podróży kosmicznych, a także o aktywnej roli Wrocławia w tej dziedzinie.

Wydarzenie odbyło się w dwóch historycznie znaczących miejscach: w Oratorium Marianum, barokowej sali koncertowej gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, której dach służył niegdyś jako obserwatorium astronomiczne, oraz w Instytucie Anglistyki, czyli miejscu, w którym powstało pierwsze na świecie Towarzystwo Podróży Kosmicznych.

Projekt został zorganizowany przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu, we współpracy z ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) oraz kilkoma wrocławskimi uczelniami. Wzięło w nim udział ponad stu gości. Poza tym,  chodzi o opracowywanie materiałów dydaktycznych, które mają być wykorzystywane w szkołach, gdzie ważny jest język niemiecki. Planowana jest między innymi powieść graficzna, opowiadająca o podróżach kosmicznych we Wrocławiu.