2021

Wydarzenia 2021

Spotkanie adwentowe dla naszych członków

W udekorowanej świątecznie przez dzieci sali naszego Towarzystwa spotkaliśmy się w przyjemnej atmosferze, a blasku temu spotkaniu dodała niezwykle utalentowana Andrea Rischke, która swoim głosem wprowadziła wszystkich w radosny, noworoczny nastrój. Na koniec rozdaliśmy świąteczne upominki wszystkim uczestnikom wydarzenia. Wspólnym rozmowom przy kawie i ciastach nie było końca.

 

 

Warsztaty adwentowo-mikołajkowe dla dzieci

18.12.2021 w NTKS odbyły się warsztaty świąteczne dla dzieci z naszą lektorką języka niemieckiego, panią Aleksandrą Rozum. W dwóch grupach młodzi uczestnicy poznali wiele nowych słów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, dowiedzieli się więcej o tradycjach świątecznych w Niemczech, wspólnie śpiewali kolędy i dekorowali choinkę NTKS. Na koniec odwiedził nas osobiście sam św. Mikołaj!

 

 

 

 

Wspólne obchody Dnia Żałoby w Nadolicach Wielkich

W dniu 13 listopada Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne we Wrocławiu zorganizowało na niemieckim cmentarzu wojskowym w Nadolicach Wielkich (Groß-Nädlitz) imprezę z okazji Dnia Żałoby. Uczestnicy z organizacji mniejszości niemieckiej w Opolu i Wrocławiu oraz ich goście uczcili pamięć żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej oraz ofiar wśród ludności cywilnej, które zginęły w czasie wojny lub straciły życie w wyniku przemocy reżimów totalitarnych.

 

Wycieczka w Karkonosze

06.11.2021 zorganizowaliśmy wycieczkę w Karkonosze, w ramach cyklu „Laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska”. Towarzyszyła nam przepiękna, jesienna pogoda, zwiedziliśmy wiele wspaniałych zabytków, dzięki ciekawym opowieściom przewodników poszerzyliśmy naszą wiedzę i odkryliśmy prawdziwe perełki na mapie naszego regionu.

 

 

Wszystkich Świętych

Jak co roku w listopadzie przedstawiciele naszego Towarzystwa zapalili znicze na grobach żołnierzy niemieckich spoczywających na cmentarzach we Wrocławiu.

 

 

 

 

Poznajmy się lepiej!

09.10.2021 odbył się przepiękny spacer po Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym z autorką wydanej w 2020 roku książki o profesorze Ferdynandzie Paxie, Panią Magdaleną Mularczyk.

 

 

 

W tym samym dniu zaprosiliśmy naszych Członków i przedstawicieli innych mniejszości narodowych i etnicznych, oraz gości z Urzędu Marszałkowskiego na rejs statkiem „Wratislavia”po Odrze w ramach cyklu „Poznajmy się lepiej!”. Piękna jesienna aura współgrała ze wspaniałą atmosferą spotkania.

 

 

Ważna publikacja

Wiele miesięcy trwały prace nad dokumentem- książką, potwierdzającym wieloletni wkład członków naszego Towarzystwa w pielęgnowanie grobów żołnierzy niemieckich pochowanych na cmentarzach we Wrocławiu. Publikacja ukazała się w końcu października 2021. Uwieńczeniem projektu było spotkanie autorskie z p. Joanną Giel w listopadzie 2021.

 

 

 

 

Heimatsänger

Grupa Heimatsänger odbywała próby i aktywnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach organizowanych w naszej siedzibie i uroczystościach innych organizacji. Braliśmy udział między innymi w przeglądzie twórczości śpiewaczej Beati Cantores w Szczawnie Zdroju.

 

 

 

Roczne Zebranie Sprawozdawcze Członków

Zgodnie ze Statutem NTKS odbyło się kilka spotkań miesięcznych (w zależności od sytuacji pandemicznej), a 21.08.21 odbyło się Roczne Zebranie Sprawozdawcze Członków, na którym Zarząd przedstawił sprawozdania ze swojej działalności oraz finansową sytuację Towarzystwa, członkowie udzielli absolutorium Zaządowi.

 

30. jubileusz rejestracji NTKS Wrocław

16.07.2021 świętowaliśmy jubileusz rejestracji naszego Towarzystwa jako samodzielnej organizacji. Znany artysta wprowadził nas w magiczny świat dźwięków fletni pana, a wieczorem, w oświetlonym ogrodzie, spędzaliśmy czas na pogawędkach i zwyczajnym byciu razem.

 

 

 

Maikranz

29.05.2021 zaprosiliśmy naszych Członków i gości na cykliczne powitanie wiosny w naszym ogrodzie czyli na„ Maikranz”.

 

 

 

 

„Mój mini ogród”

Serdecznie dziękujemy za udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu, które przyniosło dzieciom tyle radości i nauczyło ich systematyczności, odpowiedzialności. W trakcje projektu dzieci nauczyły się wielu słówek w języku niemieckim z obszaru upraw roślin, co także przyczyniło się do wzbogacenia ich warsztatu językowego.

 

 

 

 

„Dworce i koleje we Wrocławiu – historia i architektura”

Zorganizowaliśmy dwa bardzo ciekawe projekty „ Mój mini ogród” oraz „Dworce i koleje we Wrocławiu – historia i architektura” . Oba projekty trwały kilka miesięcy i cieszyły się dużą popularnością.