Wydarzenia

23.03.2020 – Koronawirus – aktualne informacje !

Szanowni Państwo, informujmy, że z powodu pandemii koronawirusa mając na względzie bezpieczeństwo członków Zarządu oraz pracowników, Zarząd Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu podjął decyzję o zorganizowaniu pracy biura w dniach 23.03 – 27.03.2020 w systemie zdalnym home office. Można się z nami kontaktować poprzez pocztę elektroniczną –  biuro@ntks.pl oraz kchaszczewicz@ntks.pl.

01.04.2020 – Szukamy pracownika!

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacja pozarządową mniejszości niemieckiej skupiającą się na działalności kulturalnej, edukacyjnej oraz społecznej. Poszukujemy osoby na stanowisko pracownika biurowo-merytorycznego w wymiarze ¾ etatu, zatrudnienie od dnia 01.04.2020.

Czytaj więcej...

Obowiązki pracownika :
– obsługa sekretariatu
– organizowanie bieżącej pracy biura
– przygotowanie wniosków projektowych i realizacja projektów skierowanych do członków
stowarzyszenia oraz ich rozliczanie
– aktualizacja informacji na stronie internetowej

Wymagania :
– dobra znajomość języka niemieckiego
– posługiwanie się aplikacjami pakietu MS Office (Word, Excel )
– umiejętność samodzielnej pracy
– komunikatywność
Mile widziane doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej

Oferujemy:
– umowę o pracę na czas określony
– pracę w środowisku dwujęzycznym
– udział w ciekawych projektach

Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres :
biuro@ntks.pl

Prosimy o zawarcie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu zgodnie z przepisami RODO oraz właściwymi przepisami krajowymi, w celu i w zakresie niezbędnym dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji’’.

27-29.03.2020 – KURS DLA WYCHOWAWCÓW WYPOCZYNKU

VdG organizuje dla młodych ludzi należących do mniejszości niemieckiej (18 – 35 lat) szkolenie dla wychowawców wypoczynku. Ukończenie szkolenia uprawnia do prowadzenia zajęć rekreacyjnych takich jak: wycieczki, obozy, wyjazdy studyjne itp., które organizowane są w kraju i za granicą. Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu, każdy uczestnik otrzymuje certyfikat.

Termin szkolenia: 27 – 29.03.2020 / lokalizacja: Turawa

Wiek: 18-35 lat / koszt: 85 PLN (dla członków mniejszości niemieckiej ); 150 PLN ( dla pozostałych )

Zgłoszenia do : 13 marca 2020 r. / Więcej informacji:

beata.sordon@vdg.pl/ TEL: 77 454 78 78 wew.109.

18.03.2020 – Dzień Kobiet w Niemieckim Towarzystwie

Zapraszamy Państwa już teraz bardzo serdecznie na spotkanie miesięczne w marcu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotowaliśmy ciekawy program okolicznościowy z prelekcją i poczęstunkiem.

Spotkamy się 18 marca 2020 o godz. 16.00.

 

19.02.2020 – Zebranie członków NTKS

Na lutowym zebraniu członkowskim w siedzibie NTKS świętowano karnawał. Były kolorowe czapeczki, domowe chrusty, pączki i dużo śpiewu. Dodatkowo mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prelekcji o modzie.

 

7.02.2020 – Z Wrocławia na Księżyc

Czy wiecie Państwo, że historia podróży kosmicznych zaczęła się we Wrocławiu? To w tym mieście grupa zapalonych miłośników techniki rakietowej założyła w 1927 roku stowarzyszenie, które miało pomóc w realizacji ich marzenia o locie do gwiazd. Kim byli ci pionierzy podróży kosmicznych, jaką mieli wizje?

Zabierzemy Was w podróż w czasie – do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości podróży kosmicznych – do Wrocławia i nie tylko. Spotkanie odbędzie się 7 lutego br. w godz. 12.00 – 16.00 we Wrocławiu. 

Więcej...

Program:

Część I: Oratorium Marianum (Gmach Główny Uniwersytetu, pl. Uniwersytecki 1)

  • godz. 12.00 – uroczyste otwarcie przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adama Jezierskiego
  • godz. 12.10 – prelekcja inż. Justyny Pelc „Co słychać w branży kosmicznej?”

Inż. Justyna Pelc, liderka grupy „Innspace” opowie o światowych kierunkach w sektorze kosmicznym, o tym co wpływa na jego dynamiczny rozwój, a co go ogranicza. Turystyka kosmiczna, górnictwo kosmiczne i eksploracja innych planet i księżyców (robotyka kosmiczna!), potrzeba nowych uregulowań prawnych, kontekst polityczny wyścigu w przestworza… –  to zadania na dziś i wyzwania na jutro stojące przed tą branżą. Ważnymi jej graczami są agencje kosmiczne i firmy, których plany i dokonania pokazują, jak fantastyka może stać się rzeczywistością. Warto posłuchać też o polskim, a zwłaszcza wrocławskim akcencie – o aktualnych projektach z kosmosem w roli głównej.

  • godz. 13.00 – spotkanie autorskie z Wolfem Kampmannem z Berlina (w j. niemieckim z tłumaczeniem na j. polski)

Wolf Kampmann jest niemieckim dziennikarzem muzycznym, wykładowcą akademickim i pisarzem. W rozmowie z germanistką, prof. dr hab. Moniką Wolting opowie o swoim najnowszym projekcie literackim – o powieści „Rakieta”. Książka dotyczy początków ery zdobywania kosmosu i opowiada historię wrocławskiego Towarzystwa Podróży Kosmicznych założonego w 1927 r.

Część II: hol Instytutu Anglistyki (ul. Kuźnicza 22)

  • godz. 14.30 – otwarcie wystawy „Z Wrocławia na Księżyc”

Instytut Filologii Angielskiej ma swoją siedzibę w budynku wzniesionym w 1992 r. na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic u zbiegu ulic Kuźniczej i Nożowniczej. W domu „Pod Złotym Berłem” (Zum goldenen Zepter), zwanym tak przynajmniej od 1671 r., znajdowały się zajazd i gospoda o tej samej nazwie. 5 lipca 1927 r. w tym lokalu założone zostało Towarzystwo Podróży Kosmicznych (Verein für Raumschiffahrt) – stowarzyszenie miłośników techniki rakietowej. Wystawa przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką (i pokazana po raz pierwszy w 2017 r.) poświęcona jest wrocławskim początkom podróży kosmicznych.

  • godz. 14.40 – zwiedzanie wystawy, poczęstunek

Organizatorzy:

ifa (Institut für Auslandsbeziehungen/ Instytut ds. Relacji Międzynarodowych)

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

Instytut Filologii Angielskiej UWr

Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych UWr

Partnerzy:

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Instytut Filologii Germańskiej UWr

26.01.2020 – Uroczystości w Łambinowicach

Z okazji Dnia Tragedii Górnośląskiej  i aby upamiętnić ofiary tych wydarzeń uczestniczyliśmy w styczniu w uroczystościach w Łambinowicach. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele św. Marii Magdaleny, po którym uczestnicy udali się na Cmentarz Ofiar Obozu Pracy, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze.

17.01.2020 – Wrocławska Kutia

W styczniu delegacja NTKS brała udział w corocznej imprezie „Wrocławska Kutia”. Jest to tradycyjne świąteczne spotkanie mniejszości narodowych na Dolnym Śląsku. Spotkanie to od lat organizuje Ihor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce.

4.01.2020 – Koncert Noworoczny z udziałem Lukasa Gogola

Na początku stycznia odbyło się w naszej siedzibie comiesięczne spotkanie członków NTKS. Spotkanie to uświetnił swoim występem akordeonista Lukas Gogol – zwycięzca 10. edycji programu „Mam talent”.

7.12.2019 – Uroczyste spotkanie adwentowe dla członków NTKS

Zapraszamy wszystkich Członków naszego Towarzystwa do naszej siedziby na spotkanie Adwentowe w dniu 7 grudnia 2019 o godz. 14.00. Uroczystość uświetni koncert kolęd w wykonaniu młodej, utalentowanej wokalistki z Opolszczyzny. Zaśpiewa także nasz zespół „Heimatsänger”. Bardzo prosimy o zapisy w biurze! Zgłoszenie jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w spotkaniu.

25.11.2019 – debata „Wrocław 2019. Wielokulturowość -międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian”

W lutym 2009 roku we Wrocławiu zostało podpisane porozumienie „Kalejdoskop Kultur”. Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych zadeklarowali wtedy współpracę na rzecz wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. Czy dzisiaj, 10 lat od podpisania porozumienia, idea ta się spełniła?

Chcielibyśmy Państwa zaprosić do debaty „Wrocław 2019. Wielokulturowość -międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian”, która odbędzie się 25 listopada b.r. o godz. 17.00 w Domu Europy, przy ul. Widok 10 we Wrocławiu. 

16.11.2019 – Volkstrauertag (Dzień Żałoby Narodowej)

NTKS z Wrocławia jak co roku zaprasza 16 listopada 2019 na obchody Volkstrauertag /Dzień Żałoby Narodowej we Wrocławiu i Nadolicach Wielkich. Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach w Parku Pamięci w Nadolicach Wielkich oraz na tematyczny wykład dr. Macieja Łagiewskiego w siedzibie NTKS. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału mailowo ( biuro@ntks.pl) lub telefonicznie  + 48 71 361 62 06.

15.11.2019 – Pokaz filmu „Wir sind Juden aus Breslau”

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno Społeczne serdecznie zaprasza na pokaz filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau”. 9 listopada uważa się za dzień przeznaczenia dla Niemców, dzień który zmienia oblicza Niemiec: 1918 – porażka w pierwszej Wojnie Światowej, Upadek Rzeszy Niemieckiej i powołanie Republiki, 1923 – Hitlerputsch, 1938 – Noc kryształowa, 1989 – Upadek Muru Berlińskiego. NTKS zaprasza Państwa na pokaz filmu z dyskusją na temat jednego z tych wydarzeń. Pokaz odbędzie się w języku niemieckim, a potem będzie dyskusja na temat filmu. Wstęp wolny.

Kiedy? 15.11.2019, o godz. 17.30. Gdzie? Saperów 12. Dla kogo? Dla członków Towarzystwa oraz wszystkich osób zainteresowanych!

10.10. 2019 – „Żegnamy lato, witamy jesień”

zapraszamy Państwa 10 października 2019 o godzinie 16.30 na miłe spotkanie jesienne „Żegnamy lato, witamy jesień”. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie naszego Towarzystwa przy ul. Saperów 12, podczas spotkania czekają na Państwa zabawy językowe, koleżeńskie rozmowy oraz piękna muzyka! Dodatkowo będzie możliwość poznać inne mniejszości Dolnego Śląska! Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału mailowo ( biuro@ntks.pl) lub telefonicznie  + 48 71 361 62 06.

5.10.2019 – Wycieczka do Pirny w Saksonii Szwajcarskiej

Zapraszamy członków naszego Towarzystwa oraz ich rodziny  na wycieczkę do Pirny w Saksonii Szwajcarskiej, która odbędzie się 5 października 2019r. Koszt to 110 zł od osoby. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału mailowo ( biuro@ntks.pl) lub telefonicznie  + 48 71 361 62 06.

 

25.05.2019 – „Maikranz – Der Tradition verbunden”

Już 25.05.2019 o godz. 10.00 w ogrodzie NTKS przy ul. Saperów 12  dla naszych członków oraz zaproszonych gości, odbędzie się coroczne spotkanie „Maikranz – Der Tradition verbunden”. Będzie okazja do  spotkania, rozmów, pielęgnowania tradycji, wspólnego śpiewania, grillowania i zabawy zarówno dla starszych jak i dla młodszych. Dla dzieci  zaplanowane są  warsztaty plastyczne.