Aktualności

Kursy języka niemieckiego

Zarząd NTKS powiadamia o podjętej decyzji w sprawie kursów nauki języka niemieckiego, prowadzonych przez panią Aleksandrę Rozum.

Z powodu drastycznego pogorszenia się sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa w Polsce, w trosce o uczestników kursów i ich rodziców i opiekunów od dnia 19.10.2020 do odwołania formuła prowadzenia zajęć zostaje zmieniona ze stacjonarnej na zdalną.

Powrót do stacjonarnego trybu nastąpi po zaistnieniu bezpiecznych warunków.

Ogłoszenie o pracę

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu  – organizacja skupiająca Mniejszość Niemiecką poszukuje osoby na stanowisko Kierownika Biura w swojej siedzibie we Wrocławiu

Wymagania:

 • Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego w mowie i w piśmie – warunek konieczny
 • Obsługa pakietu MS Office (Word, Excel)
 • Bardzo dobra organizacja czasu pracy
 • Samodzielność
 • Doświadczenie w pracy biurowej
 • Mile widziana znajomość zasad działania organizacji pozarządowych

Obowiązki:

 • Koordynacja pracy biura
 • Wnioskowanie i rozliczanie dotacji projektowych w języku niemieckim i polskim
 • Nadzór nad realizacją projektów
 • Merytoryczne opracowywanie dokumentacji finansowej oraz kontrola merytoryczna dokumentów związanych z projektami oraz funkcjonowaniem biura
 • Utrzymywanie kontaktów z partnerskim instytucjami
 • Pomoc przy przeprowadzaniu projektów
 • Administrowanie budynkiem
 • Prowadzenie korespondencji
 • Prowadzenie kasy
 • Opracowywanie sprawozdań
 • Zaopatrzenie biura
 • Dbanie o wizerunek organizacji

Oferujemy :

 • Stałe zatrudnienie – umowa na czas nieokreślony po okresie próbnym
 • Pełny etat – praca w godz. 8 00 – 16 00
 • Korzystną lokalizację biura
 • Możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach
 • Kontakt z językiem niemieckim

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV na nasz adres mailowy : biuro@ntks.pl .

Prosimy  o zamieszczenie klauzuli : „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”.

Kursy języka niemieckiego

Informujemy, że pozostały jeszcze pojedyncze miejsca na kursach języka niemieckiego na poziomie B1/B2 oraz C1. Zapraszamy!

Piękne widoki ze statku!  

Podczas naszego jesiennego rejsu edukacyjnego po Odrze w ostatnią sobotę września, dowiedzieliśmy się więcej o historiach, które wydarzyły się nad brzegiem rzeki a na pokładzie w promieniach słońca cieszyliśmy pięknymi widokami i wesołym towarzystwem.

Projekt odbył się w ramach cyklu Begegnungsstättenarbeit 2020 i jego źródłem finansowania były środki otrzymane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Zdjęcie: NTKS

Radosnym krokiem ku najpiękniejszej porze roku – jesienny rejs edukacyjny po Odrze

Już niedługo wieczory staną się coraz dłuższe a kolory piękniejsze, zapraszamy do wspólnego świętowania nadejścia najbarwniejszej pory roku.

Wszystkich naszych członków wraz z rodzinami zapraszamy w sobotę 26 września 2020 o godz. 17.00 do udziału w rejsie edukacyjnym po Odrze.

 

W programie:

 • godzinny rejs statkiem „Wiktoria” po Odrze
 • opowieść o historii w biegu rzeki zapisanej
 • poczęstunek na statku
 • dobra zabawa i świetne towarzystwo zagwarantowane!

Zbiórka o godz. 17.00 na Wyspie Piaskowej, Bulwar Włostowica, w Przystani Statków Turystycznych.

Wkład własny wynosi 5 zł od członków z opłaconymi składkami, 10 zł od członków najbliższej rodziny, dzieci do 14 roku życia bezpłatnie.

Ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego liczba uczestników rejsu jest ograniczona i konieczne jest zapisanie się na listę uczestników – drogą telefoniczną lub mailową do dnia 15.09.2020 do godz.12.00.

Projekt odbywa się w ramach cyklu Begegnungsstättenarbeit 2020 i jego źródłem finansowania są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Kursy języka niemieckiego – spotkanie organizacyjne

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wstępne organizacyjne uczestników kursów języka niemieckiego na poziomie B1/B2 oraz C1 dla dorosłych oraz osoby zainteresowane nauką tego języka dnia 29.09.2020 na godz.17.00 do siedziby NTKS przy ul. Saperów 12.

Kursy języka niemieckiego dla dzieci – spotkanie organizacyjne

Serdecznie zapraszamy dnia 28.09.2020, na spotkanie wstępne organizacyjne, na godz. 17.00 – uczestników kursów języka niemieckiego dla dzieci, wraz z rodzicami, oraz na godz. 17.30 – osoby zainteresowane nauką tego języka na poziomie A1/A2 dla dorosłych. Spotkanie odbędzie się w siedzibie NTKS przy ul. Saperów 12.

Szukamy chętnych do naszego chóru!

Od wielu lat przy naszym Towarzystwie działa grupa śpiewacza „Heimatsänger” prezentująca tradycyjny repertuar zawierający pieśni śląskie i niemieckie. Ponieważ pragniemy rozwijać naszą działalność, dlatego chcielibyśmy powołać do życia jeszcze dwie grupy muzyczne, instrumentalną i wokalną.

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w naszą działalność zarówno w nowych grupach muzycznych, jak i w tradycyjnej, istniejącej już grupie śpiewaczej „Heimatsänger”.

Kursy języka niemieckiego

Od października zapraszamy dorosłych i dzieci na zajęcia z języka niemieckiego. Oferujemy naukę na poziomach A1-B2 oraz konwersacje na poziomie C1. Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem lub kontynuacją nauki na naszych kursach zapraszamy do kontaktu i zapisów drogą mailową lub telefoniczną.

Zajęcia dla grup B1/B2 odbywać się będą we wtorki i czwartki po południu, grupy C1 w środy po południu. Zajęcia dla grupy A1/A2 oraz zajęcia dla grup dziecięcych zostaną ustalone w późniejszym terminie.

Na bieżąco będziemy informować.

Biuro NTKS jest czynne regularnie

Od dnia 20.07.2020  biuro NTKS jest czynne regularnie od poniedziałku do piątku  w godz. 10 00 – 15 00. W te dni kontakt z biurem możliwy jest poprzez nasz telefon stacjonarny.  Oczywiście cały czas można się z nami kontaktować mailowo.

Ogłaszamy wyniki naszego konkursu Dzień Dziecka!

Drogie Dzieci! Ogłaszamy wyniki naszego konkursu! Wybraliśmy trzech zwycięzców:

1. Amelia Sarapuk

2. Szymon Rozum

3. Mieszko Motyl

Zwycięzcom gratulujemy! Wkrótce wyślemy nagrody!

Wszystkim Dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

Czytaj dalej...

Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Konkurs: Dzień Dziecka – przedłużony!!

Drogie Dzieci! Zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszym konkursie, jest do wygrania wspaniałych nagród!

🎹🎧👨‍🎤⚽ Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. W Polsce święto to obchodzone jest 1 czerwca. Jak spędzaliście Dzień Dziecka w tym roku, a jak w przeszłości? Czy coś się zmieniło przez pandemię?

Czytaj dalej...

Prace konkursowe (rysunki, zdjęcia, teksty) można wysyłać na adres mailowy biuro@ntks.pl do 10 lipca. 13 lipca ogłosimy wyniki!

Biorąc udział w projekcie, wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie podesłanych nam prac do celów tego projektu przez NTKS oraz ZNSSK. Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

15.06.2020 – Nowe wydanie „Niederschlesische Informationen”

Informujemy, że najnowsze wydanie „Niederschlesische Informationen” jest dostępne dla Państwa w siedzibie NTKS. Gazetka informuję o działalności Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego we Wrocławiu oraz o mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku.

Nasi członkowie i sponsorzy w Niemczech i Polsce otrzymują gazetę jak zwykle pocztą.

Kursy Języka Niemieckiego

Od dnia 2 czerwca 2020 zostają wznowione w naszej siedzibie przy ul.
Saperów 12 kursy języka niemieckiego dla grup B1, B2 oraz C1.

Zapraszamy!

Koronawirus: aktualne informacje

Od dnia 25.05.2020  biuro NTKS będzie czynne regularnie od poniedziałku do czwartku  w godz. 10 00 – 15 00. W te dni kontakt z biurem możliwy jest poprzez nasz telefon stacjonarny.  Oczywiście cały czas można się z nami kontaktować  mailowo.

Konkurs: „Moje ulubione słowo po niemiecku”

Nasz konkurs polegał na kreatywnym przedstawieniu swojego ulubionego niemieckiego słowa. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń i wybraliśmy 10 zwycięzców:

01. „Meer” (Vanessa Korgiel)

02. „Basteln” (Ellen Polanski)

03. „Der innere Schweinehund” (Ola Hawro)

Czytaj dalej...

04. „Die Wanderlust” (Zofia Budzanowska)

05. „Bunt” (Iga Szostak)

06. „Konkurs” (Monika Głowacka)

07. „Meerschweinchen” (Natalia Basinska)

08. „Überraschung” (Christina Góra)

09. „Schmeißkuss” (Julia Zgorzelska)

10. „Schneeflockentanz” (Krzysztof Omelaniuk)

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ich udział oraz za wspaniały i kreatywny wkład!!!

28.04.2020 – aktualne informacje: 

Szanowni Państwo, informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa nie odbędą się:

 • coroczne kolonie językowe
 • spotkanie Maikranz

Zebranie Roczne Członków zostanie przesunięte na dalszy termin. Będziemy informować na bieżąco.

KONKURS: „Moje ulubione słowo po niemiecku”

Na pewno podczas kwarantanny zadawałeś sobie tysiące pytań: Co? Dlaczego? Po co? Co dalej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co uczysz się niemieckiego? Co takiego pięknego ma w sobie ten język? Jakie jest Twoje ulubione słowo po niemiecku?

👇Jeszcze nie? TERAZ najwyższy czas, by to zrobić i dostać za to voucher do Empika!

 

Czytaj dalej...

Tu są najważniejsze zasady konkursu, które należy spełnić:

1.🕵️‍♀️ Wybierz swoje ulubione słowo po niemiecku!

2. 🖊Napisz minimum 5 zdań, dlaczego wybrałeś akurat to słowo!

3. 📸Zrób sobie zdjęcie bądź selfi z tym słowem! Ty i Twoje słowo: Narysuj, namaluj lub wydrukuj je na kartce A4 albo przedstaw je kreatywnie! Puść wodze swojej wyobraźni!

4. 📩Podeślij nam swoje zdjęcie bądź selfi wraz z opisem na adres mailowy biuro@ntks.pl do 26.04.2020 do godziny 23.59!

!!!📚Wygraj voucher! Napraaaawdę? Voucher? Tak, voucher do księgarni!!!

Brzmi dobrze?! Nie zwlekaj!

Wygrają najbardziej kreatywne zgłoszenia!

Biorąc udział w projekcie, wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie podesłanych nam zdjęć do celów tego projektu przez NTKS oraz ZNSSK. Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Kursy Języka Niemieckiego

Chcemy przekazać Państwu informację, że nasze kursy językowe w formie online są nadal prowadzone. Dalsze informacje otrzymacie Państwo pisząc na adres:

Wesołych Świąt!

Zarząd i pracownicy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego życzą wszystkim wesołych Świąt Wielkanocnych. Niech zbliżające się Święta Wielkiej Nocy przyniosą radość, chwile wytchnienia od trosk życia codziennego oraz nadzieję na przyszłość.

 

08.04.2020 – aktualne informacje !

Szanowni Państwo, informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa nasze biuro będzie czynne tylko częściowo.  Można się z nami kontaktować poprzez pocztę elektroniczną –  biuro@ntks.pl oraz kchaszczewicz@ntks.pl.

18.03.2020 – Dzień Kobiet w Niemieckim Towarzystwie

Zapraszamy Państwa już teraz bardzo serdecznie na spotkanie miesięczne w marcu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotowaliśmy ciekawy program okolicznościowy z prelekcją i poczęstunkiem.

Spotkamy się 18 marca 2020 o godz. 16.00.

19.02.2020 – Zebranie członków NTKS

Na lutowym zebraniu członkowskim w siedzibie NTKS świętowano karnawał. Były kolorowe czapeczki, domowe chrusty, pączki i dużo śpiewu. Dodatkowo mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prelekcji o modzie.

 

7.02.2020 – Z Wrocławia na Księżyc

Czy wiecie Państwo, że historia podróży kosmicznych zaczęła się we Wrocławiu? To w tym mieście grupa zapalonych miłośników techniki rakietowej założyła w 1927 roku stowarzyszenie, które miało pomóc w realizacji ich marzenia o locie do gwiazd. Kim byli ci pionierzy podróży kosmicznych, jaką mieli wizje?

Zabierzemy Was w podróż w czasie – do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości podróży kosmicznych – do Wrocławia i nie tylko. Spotkanie odbędzie się 7 lutego br. w godz. 12.00 – 16.00 we Wrocławiu. 

Więcej...

Program:

Część I: Oratorium Marianum (Gmach Główny Uniwersytetu, pl. Uniwersytecki 1)

 • godz. 12.00 – uroczyste otwarcie przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adama Jezierskiego
 • godz. 12.10 – prelekcja inż. Justyny Pelc „Co słychać w branży kosmicznej?”

Inż. Justyna Pelc, liderka grupy „Innspace” opowie o światowych kierunkach w sektorze kosmicznym, o tym co wpływa na jego dynamiczny rozwój, a co go ogranicza. Turystyka kosmiczna, górnictwo kosmiczne i eksploracja innych planet i księżyców (robotyka kosmiczna!), potrzeba nowych uregulowań prawnych, kontekst polityczny wyścigu w przestworza… –  to zadania na dziś i wyzwania na jutro stojące przed tą branżą. Ważnymi jej graczami są agencje kosmiczne i firmy, których plany i dokonania pokazują, jak fantastyka może stać się rzeczywistością. Warto posłuchać też o polskim, a zwłaszcza wrocławskim akcencie – o aktualnych projektach z kosmosem w roli głównej.

 • godz. 13.00 – spotkanie autorskie z Wolfem Kampmannem z Berlina (w j. niemieckim z tłumaczeniem na j. polski)

Wolf Kampmann jest niemieckim dziennikarzem muzycznym, wykładowcą akademickim i pisarzem. W rozmowie z germanistką, prof. dr hab. Moniką Wolting opowie o swoim najnowszym projekcie literackim – o powieści „Rakieta”. Książka dotyczy początków ery zdobywania kosmosu i opowiada historię wrocławskiego Towarzystwa Podróży Kosmicznych założonego w 1927 r.

Część II: hol Instytutu Anglistyki (ul. Kuźnicza 22)

 • godz. 14.30 – otwarcie wystawy „Z Wrocławia na Księżyc”

Instytut Filologii Angielskiej ma swoją siedzibę w budynku wzniesionym w 1992 r. na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic u zbiegu ulic Kuźniczej i Nożowniczej. W domu „Pod Złotym Berłem” (Zum goldenen Zepter), zwanym tak przynajmniej od 1671 r., znajdowały się zajazd i gospoda o tej samej nazwie. 5 lipca 1927 r. w tym lokalu założone zostało Towarzystwo Podróży Kosmicznych (Verein für Raumschiffahrt) – stowarzyszenie miłośników techniki rakietowej. Wystawa przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką (i pokazana po raz pierwszy w 2017 r.) poświęcona jest wrocławskim początkom podróży kosmicznych.

 • godz. 14.40 – zwiedzanie wystawy, poczęstunek

Organizatorzy:

ifa (Institut für Auslandsbeziehungen/ Instytut ds. Relacji Międzynarodowych)

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

Instytut Filologii Angielskiej UWr

Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych UWr

Partnerzy:

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Instytut Filologii Germańskiej UWr

26.01.2020 – Uroczystości w Łambinowicach

Z okazji Dnia Tragedii Górnośląskiej  i aby upamiętnić ofiary tych wydarzeń uczestniczyliśmy w styczniu w uroczystościach w Łambinowicach. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele św. Marii Magdaleny, po którym uczestnicy udali się na Cmentarz Ofiar Obozu Pracy, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze.

17.01.2020 – Wrocławska Kutia

W styczniu delegacja NTKS brała udział w corocznej imprezie „Wrocławska Kutia”. Jest to tradycyjne świąteczne spotkanie mniejszości narodowych na Dolnym Śląsku. Spotkanie to od lat organizuje Ihor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce.

4.01.2020 – Koncert Noworoczny z udziałem Lukasa Gogola

Na początku stycznia odbyło się w naszej siedzibie comiesięczne spotkanie członków NTKS. Spotkanie to uświetnił swoim występem akordeonista Lukas Gogol – zwycięzca 10. edycji programu „Mam talent”.

 

7.12.2019 – Uroczyste spotkanie adwentowe dla członków NTKS

Zapraszamy wszystkich Członków naszego Towarzystwa do naszej siedziby na spotkanie Adwentowe w dniu 7 grudnia 2019 o godz. 14.00. Uroczystość uświetni koncert kolęd w wykonaniu młodej, utalentowanej wokalistki z Opolszczyzny. Zaśpiewa także nasz zespół „Heimatsänger”. Bardzo prosimy o zapisy w biurze! Zgłoszenie jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w spotkaniu.

25.11.2019 – debata „Wrocław 2019. Wielokulturowość -międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian”

W lutym 2009 roku we Wrocławiu zostało podpisane porozumienie „Kalejdoskop Kultur”. Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych zadeklarowali wtedy współpracę na rzecz wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. Czy dzisiaj, 10 lat od podpisania porozumienia, idea ta się spełniła?

Chcielibyśmy Państwa zaprosić do debaty „Wrocław 2019. Wielokulturowość -międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian”, która odbędzie się 25 listopada b.r. o godz. 17.00 w Domu Europy, przy ul. Widok 10 we Wrocławiu. 

16.11.2019 – Volkstrauertag (Dzień Żałoby Narodowej)

NTKS z Wrocławia jak co roku zaprasza 16 listopada 2019 na obchody Volkstrauertag /Dzień Żałoby Narodowej we Wrocławiu i Nadolicach Wielkich. Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach w Parku Pamięci w Nadolicach Wielkich oraz na tematyczny wykład dr. Macieja Łagiewskiego w siedzibie NTKS. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału mailowo ( biuro@ntks.pl) lub telefonicznie  + 48 71 361 62 06.

15.11.2019 – Pokaz filmu „Wir sind Juden aus Breslau”

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno Społeczne serdecznie zaprasza na pokaz filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau”. 9 listopada uważa się za dzień przeznaczenia dla Niemców, dzień który zmienia oblicza Niemiec: 1918 – porażka w pierwszej Wojnie Światowej, Upadek Rzeszy Niemieckiej i powołanie Republiki, 1923 – Hitlerputsch, 1938 – Noc kryształowa, 1989 – Upadek Muru Berlińskiego. NTKS zaprasza Państwa na pokaz filmu z dyskusją na temat jednego z tych wydarzeń. Pokaz odbędzie się w języku niemieckim, a potem będzie dyskusja na temat filmu. Wstęp wolny.

Kiedy? 15.11.2019, o godz. 17.30. Gdzie? Saperów 12. Dla kogo? Dla członków Towarzystwa oraz wszystkich osób zainteresowanych!

10.10. 2019 – „Żegnamy lato, witamy jesień”

zapraszamy Państwa 10 października 2019 o godzinie 16.30 na miłe spotkanie jesienne „Żegnamy lato, witamy jesień”. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie naszego Towarzystwa przy ul. Saperów 12, podczas spotkania czekają na Państwa zabawy językowe, koleżeńskie rozmowy oraz piękna muzyka! Dodatkowo będzie możliwość poznać inne mniejszości Dolnego Śląska! Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału mailowo ( biuro@ntks.pl) lub telefonicznie  + 48 71 361 62 06.

5.10.2019 – Wycieczka do Pirny w Saksonii Szwajcarskiej

Zapraszamy członków naszego Towarzystwa oraz ich rodziny  na wycieczkę do Pirny w Saksonii Szwajcarskiej, która odbędzie się 5 października 2019r. Koszt to 110 zł od osoby. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału mailowo ( biuro@ntks.pl) lub telefonicznie  + 48 71 361 62 06.

 

25.05.2019 – „Maikranz – Der Tradition verbunden”

Już 25.05.2019 o godz. 10.00 w ogrodzie NTKS przy ul. Saperów 12  dla naszych członków oraz zaproszonych gości, odbędzie się coroczne spotkanie „Maikranz – Der Tradition verbunden”. Będzie okazja do  spotkania, rozmów, pielęgnowania tradycji, wspólnego śpiewania, grillowania i zabawy zarówno dla starszych jak i dla młodszych. Dla dzieci  zaplanowane są  warsztaty plastyczne.